اجرای هفتمین دوره طرح زائران حرم حسینی

اجرای هفتمین دوره طرح زائران حرم حسینی
دی 2, 1401
146 بازدید

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف وامورخیریه، از اعزام ۵۳۰ نفر از کادر بهداشت و درمان به عتبات عالیات در قالب طرح “زائران حرم حسینی” خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف وامورخیریه گفت: در راستای اجرای امینانه نیات واقفین، هفتمین دوره طرح “زائران حرم حسینی” از محل عوائد موقوفات دارای درآمد (سال جاری) مرتبط، در دی ماه سال جاری برگزار می‌شود و طی آن ۵۳۰ نفر از مشتاقان زیارت ائمه اطهار (ع) مدفون در کشور عراق، به عتبات عالیات اعزام خواهند شد.

عادل، با بیان اینکه طرح “زائران حرم حسینی” با هدف اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین و با رویکرد شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی از آثار و برکات وقف، اجرا می‌شود، تصریح کرد: سازمان اوقاف و امورخیریه به پاس تکریم و تجلیل از زحمات بی دریغ کادر بهداشت و درمان که جهادگونه در امر مبارزه با ویروس منحوس کرونا فعالیت کرده‌اند، هفتمین دوره از اجرای طرح زائران حرم حسینی را به این عزیزان اختصاص داده است.

وی افزود: مطابق اطلاعات و آمار اخذ شده از سامانه جامع بانک اطلاعات و مدیریت موقوفات و اماکن متبرکه، بیش از ۷۸۳ موقوفه دارای درآمد و ۱۱۶۶ نیت واقف مرتبط با موضوع اعزام زائر به عتبات عالیات وجود دارد، که بیشترین فراوانی تعداد موقوفات مرتبط با طرح در استان‌های تهران و کرمان و کمترین آن در استان‌های سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف وامورخیریه اظهار کرد: شناسایی افراد واجد شرایط با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی و ادارات کل بهداشت و درمان استان‌ها انجام شده است. وی با اشاره به تقویت برنامه‌های فرهنگی در طول اجرای طرح و بیان توجه به اثرات معنوی زیارت در زندگی زائرین، از حضور مستمر روحانی کاروان از مبدا حرکت تا مقصد، اجرای مراسم بدرقه در بقاع متبرکه (چاووشی خوانی، اسپندگردانی و …)، زیارت دسته جمعی، تجمع زائرین در اماکن مقدسه و بهره مندی از موعظه وعاظ مطرح کشوری، توزیع بسته‌های فرهنگی و دیگر برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در طول برگزاری طرح خبر داد.

همچنین بخوانید:
نشست  «داوری» در ترازوی داوری برگزار می شود

گفتنی است، تعداد ۱۲۵۰ نفر از کادر بهداشت و درمان و مبلغین جهادی فعال در تغسیل و تدفین اموات کرونایی، در آبان ماه سال گذشته و در قالب طرح زائران حرم رضوی به مشهد مقدس اعزام شدند.

برخی از موقوفات شاخص مرتبط با طرح “زائران حرم حسینی” عبارتند از: حاج محمد حسن تاجر، میرزا محمد علی خان وزیر، میرزا محمدعلی آبادی وزیر، حاج ابوالقاسم تنباکوفروش، تهران- حاج میرزا ابراهیم آقا مجتهد خویی، خوی- مزرعه طاهرآباد، زهرا خانم، کرمان- حاج محمدحسین ومحمدرضاحکاک، شمس الحاجیه، مشهد- میرزایوسف، بابل، حاجی عباسقلی تاجرساروی، ساری- سرای شاه عباسی، کرمانشاه- عبدالغفور، سبزوار- زائرحسین ریزی جم، بوشهر- حاجی غلامحسین خان دنبلی، حاجیه خدیجه خانم قائم مقامی، تبریز- شیخ محمدهادی، بیرجند- حاج خدا کرم، همدان- هادی صباغ، نهاوند- حاج آقا محسن عراقی، شازند- سلطان حمید میرزا، خنداب- – میرزاسلیمان خان رکن الملک، اصفهان.

برچسب‌ها:, , , ,