ضرورت انتقال فعالیت‌های علمی حوزه به فراتر از مرزها

ضرورت انتقال فعالیت‌های علمی حوزه به فراتر از مرزها
دی 4, 1401
71 بازدید

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی در دیدار رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم بر همکاری این وزارتخانه در انتقال فعالیت‌های علمی حوزه به فراتراز مرزها تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام احمد واعظی در دیدار وحید حدادی رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم و قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به ظرفیت‌های علمی دفتر تبلیغات اسلامی تصریح کرد: این دفتر هم در بُعد علمی و هم در بُعد آموزشی می‌تواند همکاری‌های گسترده‌ای را با وزارت علوم داشته باشد.

وی افزود: از وزارت علوم و مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی این وزارت خانه انتظار می‌رود تا در حوزه بین‌الملل و همکاری‌های بین‌المللی فقط به بُعد آموزشی توجه نکند و بُعد پژوهشی و ارتباطات پژوهشی را هم در فعالیت‌هایش مدنظر قرار دهد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به پذیرش دانشجویان خارجی توسط دانشگاه باقرالعلوم (ع) این دفتر ادامه داد: در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی هم مصوب کرده‌ایم و تأکید داریم که همکاری‌های علمی بین‌المللی باید گسترش یابد و در گام اول، جهان عرب و اهل تسنن و در گام‌های بعدی حوزه زبان‌های دیگر را مدنظر داریم. فعالیت‌های علمی حوزه باید فراتر از مرزهای خودمان تعاملات داشته باشد و مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم باید در این خصوص همکاری کند تا دستاوردهای علمی و پژوهشی دفن نشود.

واعظی با اشاره به حضور دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های خارج از کشور بیان داشت: باید از ظرفیت علمی اساتید و همچنین دانشجویان ایرانی خارج از کشور که تحصیلات آن‌ها به اتمام رسیده و یا رو به اتمام است با در نظر گرفتن ساز و کارهایی استفاده و مُراودات علمی با آن‌ها را تقویت کرد. بسیاری از اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در دیدارهایی که با ما دارند برای خدمت به ایران ابراز علاقه می‌کنند و برای استفاده از این ظرفیت باید فکر و برنامه‌ای داشته باشیم.

همچنین بخوانید:
مشارکت استان‌ها در برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن ضروری است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تأسیس دفتر مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی در قم می‌تواند اقدامی مفید باشد خاطرنشان کرد: ما نیز آماده همکاری با این دفتر هستیم و انتظار داریم تا با تأسیس این دفتر، شاهد تسهیل جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه باقرالعلوم (ع) و همچنین معرفی ظرفیت‌های علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به خارج از مرزها باشیم.

در ابتدای این دیدار نیز، وحید حدادی رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم و قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل نیز به معرفی این مرکز و فعالیت‌های آن پرداخت.

وی با اشاره به برنامه مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم برای تأسیس دفتری در قم و تشریح اهداف آن، از آمادگی این مرکز برای همکاری بیشتر با دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خبر داد.

برچسب‌ها:, , , , , ,