فانی فی الله بودن و شهادت‌طلبی دو ویژگی برجسته سردار سلیمانی

فانی فی الله بودن و شهادت‌طلبی  دو ویژگی برجسته سردار سلیمانی
دی 9, 1401
119 بازدید

مجموعه برنامه‌های گرامیداشت سومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در روسیه جمعی از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، دانشجویان و علاقه‌مندان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجموعه برنامه‌های گرامیداشت سومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در روسیه با برگزاری مراسم بزرگداشت این شهیدان با حضور کاظم جلالی سفیر، مسعود احمدوند رایزن فرهنگی و جمعی از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، دانشجویان و علاقه‌مندان به جبهه مقاومت در مرکز اسلامی مسکو آغاز شد.

این مراسم مصادف با ایام فاطمیه، با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود مقدس ملی کشورمان پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و سخنرانی حاج چنگیز رمضانف برپا شد.

حاج چنگیز رمضانف با اشاره به اینکه حضرت فاطمه زهرا (س) در تمام عرصه‌ها برای زنان و مردان جامعه الگویی بی‌بدیل است، گفت: به خاطر جامعیت شخصیت حضرت زهرا (س) به ایشان «سیده النساء العالمین» گفته می‌شود.

سپس حجت الاسلام صابر اکبری جدی، رئیس مرکز اسلامی مسکو ضمن خیرمقدم به مهمانان و شرکت کنندگان در آئین بزرگداشت سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت دخت نبیّ مکرم اسلام (س)، خاطرنشان ساخت: هر سال برگزاری این مجلس باشکوه در گرامیداشت یاد و خاطره این شهید عزیز، برای ما الهام بخش بوده و خواهد بود و نشان می‌دهد عشق، محبت و کشش الهی نسبت به کسانی که در راه خدا جانشان را فدا می‌کنند، یک موهبتی است که خداوند متعال به خون این شهیدان عطا می‌فرماید.

وی در سخنرانی خود از یک هدیه خاص (انگشتری) که شهید سلیمانی به یکی از رزمندگان مدافع حرم اهدا کرده بودند رونمایی کرد و افزود: شهید حمید قاسم‌پور، این رزمنده مدافع حرم خود نیز اکنون به خیل شهدای مدافع حرم پیوسته است.

همچنین بخوانید:
چرا ذکر مصائب امیرالمؤمنین(ع) و امام‌حسین(ع) نشاط‌آور است؟

سخنران بعدی این مراسم، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه با اشاره به فانی فی الله بودن و شهادت‌طلبی به عنوان دو ویژگی برجسته سردار سلیمانی گفت: این دو ویژگی رمز ماندگاری نام آن شهید بزرگوار است. وی افزود: شهید سلیمانی از خانواده‌ای معمولی بود که با وقف خود در راه خداوند و شهادت جاودانه شد.

جلالی با اشاره به اغتشاشات ماه‌های گذشته در ایران گفت: اشتیاق به شهادت همان چیزی است که دشمنان جمهوری اسلامی از درک آن عاجزند و رمز مقاومت ما در برابر فتنه‌های دشمنان از ابتدای انقلاب تاکنون همین شهادت‌طلبی است.

در ادامه حجت الاسلام شیخ مهدی موصلی نماینده حضرت آیت‌الله سیستانی در روسیه، حاج نظامی بالوغلانوف رئیس جمعیت اهل بیت شیعیان و همچنین نماینده جمعیت افغانستانی‌های مقیم مسکو به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پیرامون شخصیت برجسته سردار دل‌ها و همچنین جایگاه شهید و شهادت پرداختند.

در بخشهای مختلف این مراسم، سرودهایی به زبان روسی و آذری و کلیپ‌هایی از زندگانی، فرماندهی و راهبری سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در عرصه نبرد علیه تروریسم بین الملل پخش شد. در حاشیه این مراسم نمایشگاهی نیز از تصاویر مرتبط با حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برپا شده بود.

به مناسبت سومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس سلسله برنامه‌های مختلفی از جمله نشست علمی در خصوص نقش سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی با حضور اندیشمندان روسی، انتشار ویژه‌نامه به زبان روسی، برپایی نمایشگاه عکس و … از ایام فاطمیه تا روز شهادت سردار سلیمانی در روسیه برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها:, , , , ,