سهم ویژه اشعار عربی در سبد اشعار امام رضایی(ع)

سهم ویژه اشعار عربی در سبد اشعار امام رضایی(ع)
دی 15, 1401
72 بازدید

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی گفت: زبان عربی پیشینه طولانی و سهم ویژه ای در سرودن اشعار در مدح و منقبت امام رضا(ع) دارد.

مرتضی حیدری آل کثیر دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی اظهار کرد: سیزدهمین جشنواره شعر عربی رضوی امسال توسط بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام و به میزبانی خوزستان برگزار می‌شود.

وی در ادامه دلیل انتخاب خوزستان برای جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان عربی را وجود آرامگاه شاعر اهل بیت (ع) دعبل خزاعی در شهرستان شوش است دانست که ارتباط معنوی آن با امام رضا (ع) در اشعار این شاعر مشهود است.

دبیر جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی ابراز کرد: به دلیل علاقه زیاد شاعران به شخصیت والای حضرت رضا (ع) باعث شده است تا برگزاری این جشنواره جلوه خاصی در استان به خود بگیرد و از اهمیت بالایی برخوردار باشد، همچنین نقطه عطفی برای سایر جشنواره‌های مرتبط با امام رضا (ع) در استان بوده است.

وی در مقایسه اشعار فارسی و عربی در ترویج فرهنگ رضوی بیان کرد: با بررسی شعر جهان می‌شود گفت که قدیمی ترین و تاثیرگذارترین اشعار، به زبان عربی و فارسی سروده شده است؛ لذا هر دو زبان سهم ویژه ای در سبد شعر امام رضا (ع) دارند ولی شعرای عرب در سرودن شعر در مدح امام رضا (ع) متقدم تر هستند. شاعرانی چون دعبل خزایی که امام رضا (ع) را درک کرده اند قصایدفصیح، بلیغ و گرانسنگی که مشتمل بر ۷۰ تا ۱۰۰ بیت می‌باشد از خود به جای گذاشته است.

آل کثیر تصریح کرد: بعد از انقلاب اسلامی ایران، شعر رضوی به زبان عربی و فارسی به لحاظ کیفی و کمی اوج گرفت و امیدواریم از این ظرفیت بزرگ، در جهان اسلام و تشیع بهره ببریم. وی در ادامه گفت: از برکت سرودن شعر در مدح و منقبت حضرت رضا (ع) کرامات ویژه ای در طول زندگی نصیبم شده است.

دبیر جشنواره بین المللی شعر رضوی به زبان عربی خاطرنشان کرد: ما هر ساله پذیرای اشعاری از سوریه، لبنان، عراق و حتی یمن و فلسطین بوده ایم و درصددهستیم امسال برگزیدگان کشورهای دیگر هم در اختتامیه جشنواره حضور داشته باشند و زمینه این اقدام هم فراهم شده است.

همچنین بخوانید:
سوگواری مردم استان سمنان برای مولای متقیان

وی به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: شناسایی، معرفی و گرامی‌داشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان برتر آثار فاخر فرهنگی، هنری و رسانه‌ای مرتبط با آن حضرت، فرآوری محتوای تولیدی جشنواره جهت انتشار در رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی، شناسایی و معرفی شاعران آئینی به ویژه شاعران جوان، گسترش آفرینش‌های فرهنگی و دینی در قالب شعر به زبان عربی و حمایت از شاعران آئینی عرب‌زبان مواردی است که این جشنواره در پی تحقق آن هاست.

آل کثیر با بیان اینکه جشنواره در دو بخش بخش فصیح و شعبی برگزار خواهد شد به جوایز این دو بخش اشاره کرد و گفت: در بخش فصیح به رتبه اوّل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ به رتبه دوم لوح تقدیر و مبلغ ۲۷۰ میلیون ریال جایزه نقدی و به رتبه سوم لوح تقدیر و مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال جایزه نقدی اختصاص می باید و در بخش شعبی به رتبه اوّل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ به رتبه دوم لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی؛ به رتبه سوم لوح تقدیر و مبلغ ۷۰ میلیون ریال جایزه نقدی و به آثار شایسته تقدیر لوح تقدیر و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای ۸ نفر تعلق خواهد گرفت.

وی بیان کرد: برگزاری مراسم شعر رضوی در شهرهای نجف اشرف و بصره، برگزاری مراسم شعر رضوی در شهر صحار کشور عمان؛ برگزاری مراسم هوسه رضوی در شهرستان‌های شادگان، هویزه، باوی و کارون و برگزاری مراسم شب شعر عربی و فارسی در قدمگاه امام رضا (ع) از برنامه‌های جانبی جشنواره می‌باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: علاقه مندان جهت شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را تا ۳۰ دی ماه سال جاری از طریق تارنمای شمس توس به نشانی www.shamstoos.ir برای دبیرخانه ارسال کنند.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,