چاپ چهاردهمین‌جلد مجموعه آثار علامه جعفری با نام «فلسفه دین»

چاپ چهاردهمین‌جلد مجموعه آثار علامه جعفری با نام «فلسفه دین»
دی 19, 1401
27 بازدید

کتاب «فلسفه دین» اثر علامه محمدتقی جعفری توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «فلسفه دین» اثر علامه محمدتقی جعفری به‌تازگی توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب چهاردهمین‌عنوان از مجموعه‌آثار علامه جعفری است که این‌ناشر منتشر می‌کند.

این‌کتاب تالیف علامه محمدتقی جعفری است و تدوین و تنظیمش توسط عبدالله نصری انجام شده است. «فلسفه دین» شامل مباحثی از علامه جعفری در حوزه دین‌پژوهی و نسخه تکمیل‌شده رساله فلسفه دین اوست که به‌عنوان دفتر اول از سلسله‌بحث‌های فلسفه دین، به درخواست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی توسط وی تحقیق و سپس سال ۱۳۷۵ توسط پژوهشگاه مذکور منتشر شد. برخی از مباحث کتاب نیز تازه هستند و برای اولین‌بار در قالب این‌اثر منتشر می‌شوند. به‌عنوان مثال، در بخش اول کتاب، فصلی باعنوان «تعاریفی دیگر» وجود دارد که برگرفته از برخی نقد و بررسی‌های علامه جعفری بر کتاب «جامعه‌شناسی ادیانِ» ژان پل ویلم با ترجمه عبدالرحیم گواهی است و به چاپ جدید اثر افزوده شده است.

کتاب پیش‌رو ۵ بخش اصلی دارد که فصول مختلفی را در بر می‌گیرند. این پنج‌بخش به‌ترتیب عبارت‌اند از: «تعریف دین»، «خدا و ماورای طبیعت»، «قلمرو دین»، «بررسی و تحلیل سکولاریزم» و «پلورالیزم (کثرت‌گرایی) دینی».

بخش اول کتاب ۶ فصل را در بر می‌گیرد که از این‌قرارند: «درآمدی روش‌شناختی بر تعریف‌پذیری دین»، «بررسی و نقد تعریف‌های عام»، «بررسی و نقد تعاریف ماهوی دین»، «بررسی و نقد تعاریف روان‌شناختی و جامعه‌شناختی از دین»،‌ «بررسی و نقد تعاریف غایت‌گرایانه و اخلاق‌گرایانه» و «تعاریفی دیگر». در این‌فصول نظریات کانت، کارل مارکس، کارل گوستاو یونگ، گلد زیهر، فروید، شلایر ماخر، فوئر باخ، ویلیام جیمز، کواستبام، روپله و … بررسی می‌شود.

در بخش دوم این‌کتاب هم مخاطب با ۶ فصل «تاریخ خداشناسی و خداپرستی»، «یک نگاه دقیق به ترس و رابطه آن با مذهب»، «طبیعت و ماورای طبیعت»، «برهان وجوبی (کمالی) برای اثبات وجود خداوند»، «عدل الهی» و «عدل الهی از دیدگاه بشری» روبرو می‌شود. سومین‌بخش کتاب هم با عنوان «قلمرو دین» ۳ فصل را با این‌عناوین در بر می‌گیرد:‌ «علت نیاز به دین»، «قلمرو فقه» و «پرسش و پاسخ در قلمرو فقه».

همچنین بخوانید:
رمضان ماه دعا و نیایش و صلوات رمز استجابت دعاست

۵ فصل از مطالب کتاب هم در بخش چهارم کتاب قرار دارند که به این‌ترتیب‌اند: «تعریف سکولاریزم و علل گرایش به آن»، «بررسی و نقد علل بروز تفکرات سکولاریزم در غرب»، «آثار و پیامدهای سکولاریزم»، «اسلام و سکولاریزم» و «ارتباط حکومت و سیاست با احکام الهی».

در بخش پنجم هم که دربرگیرنده پرسش‌ها و پاسخ‌هایی درباره پلورالیسم است، نمایه آیه‌ها، نمایه روایت‌ها، نمایه نام‌ها و نمایه کتاب‌ها درج شده است.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

این هم قسمی از متافیزیک است که می‌توان در مقابل فیزیک (= نمود طبیعی)، مطرح کرد. این سه قسم موضوعات است که ما در آنها از نمود ظاهری اجسام و پدیده‌ها تجاوز کرده، به موضوعاتی ایمان می‌آوریم و در تمام علوم و شناسایی‌های خود مورد بهره‌برداری قرار می‌دهیم که نمود فیزیکی ندارند.

قسم اول از اقسام سه‌گانه متافیزیک را می‌توانیم در قلمرو فیزیکی قرار دهیم؛ بدین معنی که می‌گوییم: حقایق و خواص طبیعی موجودات که در زیر نمودهای اولی پوشیده شده است، تحت شرایط و عوامل مناسب به شکل نمودهای آشکار درمی‌آیند. مثلا، تاریکی فضا رنگ اجسام را برای ما پوشیده می‌دارد و با تابش نور، این‌رنگ‌ها برای ما نمود پیدا می‌کنند؛ چنان‌که الکترون‌ها در قرن‌های گذشته در ماورای نمود طبیعت بوده است و اگر در آن‌زمان‌ها کسی چنین ادعایی می‌کرد، یعنی می‌گفت: «به این دلیل الکترون‌هایی وجود دارد و یا حداقل محتمل است که الکترون‌هایی وجود داشته باشند»، این‌ادعا جنبه متافیزیکی به معنای ماورای نمود طبیعی داشت. البته با این ملاحظه که منظور ما آن حقایق و پدیده‌های طبیعی است که تحت شرایط و عوامل مناسب بروز خواهد کرد. اما حرکت مطلق، ماده مطلق، طبیعت مطلق، جوهر مطلق و غیر آن، مفاهیمی هستند که هرگز جنبه نمود طبیعی در هیچ شرایطی نخواهند داشت.

این‌کتاب با ۵۰۰ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۲۰۰ هزار تومان منتشر شده است.

برچسب‌ها:, , , , , ,