راهپیمایی اربعین حسینی(ع) رزمایش اخلاص است

راهپیمایی اربعین حسینی(ع) رزمایش اخلاص است
دی 19, 1401
30 بازدید

شاهرود- امام جمعه شاهرود راهپیمایی اربعین حسینی در عراق و جاماندگان در شهرهای کشور را رزمایش اخلاص توصیف کرد و گفت: اربعین فرصتی برای عملی کردن فضائل است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام عباس امینی شامگاه یکشنبه در مراسم قدردانی از موکب‌های اربعین حسینی و دلدادگان شهرستان شاهرود به میزبانی سالن همایش‌های البرز شرقی، ضمن اشاره به اهمیت اربعین بیان کرد: یکی از شعائری که در شیعه برگرفته از روایت امام عسگری (ع) و برگفته از سیره و سنت حضرات معصومان و در دوران غیبت، برگرفته از تلاش شهدا و به برکت انقلاب اسلامی در دوران حاضر مورد توجه قرار گرفته، اربعین است.

وی با بیان اینکه پیاده روی اربعین در سال‌های اخیر جهش فوق العاده‌ای پیدا کرده است، افزود: اقامه اربعین تنها نشانه ارادت ما نیست بلکه تعظیم شعائری مانند اربعین نیاز و یک ضرورت است.

امام جمعه شاهرود ادامه داد: همه ملل از ابتدای بشر تاکنون تجمعاتی دارند که اهداف خاص خود را نیز دارد خواه مذهبی باشد یا خیر؛ که در امت اسلام نیز حج تجمع معنوی است لذا تجمعات از هر نوعی که باشند باید یک هدف و پیامی را بر اساس عقایدشان برسانند.

امینی با بیان اینکه هیچکدام از تجمعات به اندازه اربعین حسینی چه در بعد کیفی و چه در بعد کمی، این چنین عظمت ندارد، بیان داشت: تأثیری که اربعین برای تشیع حتی تسنن و سایر جهان دارد، تجمعات دیگر ندارد لذا باید قدردان آن بود و یکی از ویژگی‌های اربعین حسینی حضور مردم است.

وی افزود: اربعینی که در عراق و در شهرهای ما در ایران اسلامی انجام می‌شود، کار ما نیست بلکه عامل اصلی و مهمی که اخیراً دشمنان نیز به آن اذعان دارند، عشق و ارادت مردم به امام حسین (ع) محسوب می‌شود که چنین تجمعی را با چنین کیفیت و کمیتی، رقم می‌زند.

امام جمعه شاهرود با اشاره به اینکه هر مقدار که بتوانیم کار علاقمندان و عاشقان به حضرت اباعبدالله (ع) را تسهیل کنیم، به همان میزان سهیم هستیم اما نباید فراموش کنیم که حضور مردم، هنر خداوند و سید الشهدا (ع) است که این جمعیت را کنار هم گرد می‌آورد، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره تشییع پیکر شهید سلیمانی نکته مشابهی را فرمودند که فکر نکنید این حضور یک امر عادی است که هر روز اتفاق بیافتد چرا که امکانات مردم را نمی‌آورد.

همچنین بخوانید:
یادواره های سوره های سرخ فردا برگزار می شود

امینی با بیان اینکه عشق و محبت امام حسین (ع) که خدایی است، ملاک حضور مردم است، تاکید داشت: اربعین یک ظرفیت بی نظیر را برای ما فراهم کرده و اینکه شهید سلیمانی اصرار داشتند علیرغم مسائل امنیتی که در عراق وجود دارد، این راهپیمایی برقرار باشد، برای استفاده از همین ظرفیت بی بدیل بود.

وی افزود: به همان میزان که این تجمع آئینی در فرهنگ و تربیت فرهنگ دینی تأثیر دارد به همان میزان سهم نقش آفرینان در آن مانند موکب داران و هیئت‌ها و … نیز والا است و در ثواب آن نقش دارند و این اهمیت کار خدمت گزاران زائران است.

امام جمعه شاهرود با بیان اینکه اربعین بستری است که می‌تواند پیام رسانی مهم اسلام را به جهانیان داشته باشد، بیان کرد: اربعین عراق در سطح خودش و اربعین دلدادگان و جاماندگان در سطح خود، اثرگذار هستند همچنین اربعین فرصت عملی کردن فضیلت‌ها است.

امینی با اشاره به اینکه مهمان نوازی به مثابه یکی از فضیلت‌ها است که در اربعین در سطح غیر قابل تصوری نهادینه می‌شود و این ویژگی بارز در اربعین دلدادگان نمودار شد، افزود: اربعین حسینی در واقع یک نوع رزمایش اخلاص است و اخلاص در حقیقت اکسیر خاصی است که به هر عملی تأثیر بگذارد، جاودانه می‌شود.

در این همایش از موکب‌ها و هیئت‌های مذهبی شهرستان شاهرود که در اربعین دلدادگان و جاماندگان حسینی نقش آفرینی کردند تجلیل شدند.

برچسب‌ها:, , , ,