در زمینه جهاد تبیین عذری باقی نمی‌ماند

در زمینه جهاد تبیین عذری باقی نمی‌ماند
دی 20, 1401
29 بازدید

همایش جهاد تبیین از منظر فقه اسلامی با حضور حجت الاسلام لطفیان دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در عسلویه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام لطفیان در همایش جهاد تبیین از منظر فقه اسلامی در شرایط کنونی که در سالن شهید تند گویان منطقه ویژه اقتصادی شهرستان عسلویه استان بوشهر برگزار شد گفت: به روح مطهر امام راحل عظیم شأن درود می‌فرستیم و برای سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری دعا می‌کنیم. خداوند متعال را شاکرم که توفیق عنایت نمود در جمع فرزانگان، فرهیختگان، علمای اعلام و ستارگان درخشان عرصه تبیین معارف اسلامی در معیت نماینده محترم ولی فقیه در استانی که از برکات جدی برای کشور، استان بوشهر و همچنین ائمه جمعه و جماعت هستند محضر نورانی شما سروران عزیز حضور پیدا بکنم. مسئله‌ای که به عنوان دستور این جلسه و نشست در نظر گرفته شده مسئله جهاد تبیین است من نکاتی را عرض خواهم کرد.

وی بیان داشت: زمینه جهاد تبیین نه عذری برای ما باقی می‌گذارد و نه ما هم می‌توانیم خودمان را از این عرصه محروم بکنیم. خداوند متعال از اولاد آدم انبیا را برانگیخت … بعد می‌فرماید: مأموریت این است که بشر را نگذارند از فطرت الهی فاصله بگیرد. نگذارند بشریت از مسیر شکر نعمت پروردگار متعال فاصله بگیرند، پیوسته شکر نعمت‌های الهی را یادآور شوند. با حجت تبلیغ چراغ هدایت را برافروزند و در گستره جامعه جهانی بخش‌های نهفته عقل‌های بشر را برای آنها آشکار کند. به گونه‌ای باید جامعه تبیین بشود که جامعه به آیات خدا چشم بدوزد. اینکه خداوند متعال در قرآن مجید به جامعه اتمام حجت می‌کند و می‌فرماید: (وَکَیْفَ تَکْفُرُونَ وَأَنْتُمْ تُتْلَی عَلَیْکُمْ آیَاتُ اللَّهِ وَفِیکُمْ رَسُولُهُ) یعنی اینکه دو مأموریت تلاوت آیات الهی و گسترش سفره نبوت برای عرصه جامعه، یکی از مأموریت‌های اساسی و مهمی است که بر گردن بنده و شما قرار داده شده است. اینکه خداوند متعال می‌فرماید: (وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَی بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ) مأموریتی است که در عرصه تبیین بر گردن مقام نبوت گذاشته است و در مقام ثانوی بر عهده علما و تمام وارثان انبیا قرار داده شده است.

همچنین بخوانید:
توصیه رئیس جمهور به مدیران برای تبلیغ نماز

دبیر شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در ادامه افزود: نیازی که جامعه بشری دارد نیاز به نور است و نیاز به جوشش فکر و اندیشه است، خداوند متعال نور و باران را عنایت می‌کند، جنس آگاهی و اندیشه مأموریتی است که به عهده ما و شما قرار داده شده است و اینجاست که مأموریت ما به عنوان جهاد تبیین اهمیت جدی پیدا می‌کند. اینجا باید قلم و بیان عالم به میدان بیاید تا این شبهات را برطرف کند و جهاد تبیین در این عرصه فوق‌العاده اهمیت جدی دارد. در عرصه جهاد تبیین می‌خواهم بگویم، به جوانان بگوییم که در سال ۱۱۹۹ قرارداد گلستان در کشور به اجرا رسید بخش مهمی از ایران بزرگ آن روز که قفقاز و گرجستان و ارمنستان باشد از ایران جدا شد. در سالی که قرارداد ترکمن چای امضا شد نخجوان و ایروان را از ایران جدا کردند ۳۰ هزار کیلومتر فقط در یک قرارداد از خاک ایران جدا شد. در سال ۱۲۵۱ قرارداد ننگین رویترز که یک آقایی که خودش مسئولیت دارد که اینقدر مبالغ این قرارداد زیاد بود که ما به خواب هم نمی‌دیدیم اینقدر به ما دادند که ما فکرش را نمی‌کردیم این همه حاتم بخشی.

لطفیان خاطرنشان کرد: در سال ۱۲۶۹ قرارداد تنباکو، در سال ۱۹۰۷ ایران به سه منطقه شمال و جنوب و مرکزی تقسیم شد و شمال دست روس‌ها و جنوب دست انگلیسی‌ها و منطقه بی طرف منطقه سوم می‌شود، و در سال ۱۹۱۹ ایران تحت‌الحمایه قرار می‌گیرد. اما تاریخ باید ثبت کند که مجاهدان امروز به برکت رهبری‌های مقام معظم رهبری و به برکت انقلاب اسلامی خون داده است ولی یک وجب خاک نداده و نخواهد داد.

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,