۱۴۹ نماینده قرآنی از ۸۰ کشور شرکت می‌کنند

۱۴۹ نماینده قرآنی از ۸۰ کشور شرکت می‌کنند
دی 22, 1401
113 بازدید

مشهد ـ رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف گفت: ۱۴۹ متسابق قرآنی از ۸۰ کشور دنیا به صورت غیر حضوری در مرحله مقدماتی سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم شرکت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید مجیدی مهر عصر چهارشنبه در نشست خبری مرحله مقدماتی سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی که به صورت ویدئوکنفرانس در محل این اداره برگزار شد، اظهار کرد: سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی در حال سپری است و مرحله مقدماتی آن به میزبانی مشهد برگزار می‌شود.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه از ۸۰ کشور دنیا نمایندگان قرآنی به صورت غیر حضوری به رقابت خواهند پرداخت، گفت: منتخبین این مرحله به صورت حضوری همزمان با مبعث پیامبر (ص) در تهران رقابت خواهند کرد.

وی با اشاره به شرکت بی نظیر کشورها در این دوره از مسابقات قرآنی، بیان کرد: امیدواریم انس با قرآن در جامعه جهانی هر روز بیشتر شود.

مجیدی مهر در خصوص چگونگی رقابت‌های متسابقین به صورت مجازی گفت: از طریق رایزنی‌های فرهنگی و سیاسی با کشورهای شرکت کننده، تلاوت آنها ضبط شده و مراحل تدوین آن سپری و این فایل‌های تصویری در معرض دید داوران قرار خواهد گرفت و منتخبان مشخص خواهند شد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه برای اولین بار رشته ترتیل در مسابقات بین المللی برای خانم‌ها اضافه شده است، افزود: خوشبختانه سطح قرائت‌ها و فعالیت‌های قرآنی در بین بانوان رشد چشمگیری داشته و ۶۰ تا ۷۰ درصد استقبال کنندگان از فعالیت‌های قرانی را بانوان تشکیل می‌دهند و چون بانوان نقش مهمی در تربیت فرزندان دارند و انس انها با قرآن موجب تربیت فرزندان قرآنی می‌شود، مسابقات بانوان برای ما بسیار حائز اهمیت است.

وی در خصوص داوران این دوره از مسابقات بیان کرد: امسال در مرحله نهایی در کنار داوران ایرانی داورانی از عراقی و افعانستان عهده دار قضاوت خواهند بود.

مجیدی مهر داوران مرحله مقدماتی سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قران کریم را در بخش برادران را سید علی سرابی هاشم روغنی، محمد جواد رجایی، درایتی، محمد صادق نصراللهی، نصرالله عارف حسینی، محمدپور، فیاض و در بخش خواهران خطیب، الماسی، دیانی، افخمی، سعیدی، اسحاق نژاد، لیلا بایس عنوان کرد.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با بیان اینکه در هر رشته یک نفر مانند سایر کشورها حضور خواهند داشت، گفت: جوایز در رشته قرائت و حفظ کل برای رتبه اول ۱۵۰ میلیون تومان، رتبه دوم ۱۲۰ میلیون تومان و برای رتبه سوم ۹۰ میلیون تومان و در رشته ترتیل رتبه اول تا سوم به ترتیب ۹۰ میلیون تومان، ۷۰ میلیون تومان و ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

همچنین بخوانید:
حضور پر شور خانواده های تهرانی در جشن «به عشق مهدی» مصلای تهران

وی با تاکید بر برگزاری مسابقات قرآن کریم با محوریت انس با قرآن افزود: شعار این دوره از مسابقات قران کریم «یک کتاب یک امت است» است.

مجیدی مهر سطح کیفی تلاوت متسابقین و تعداد در هر رشته را برابر آئین نامه سازمان عنوان کرد و گفت: تلاش شده به سمت جوان گرایی داوران با سابقه داوری در مراحل کشوری حرکت کنیم و به دنبال داورانی هستیم که کشور ایران را ندیدند تا با حضور انها با فعالیت‌های قرآنی ایران آشنا شوند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف بیان کرد: بعد از مشخص شدن نفرات برتر قرآنی در قالب مستندها و موشن ها به مردم شناسانده خواهند شد.

مسابقات قرآن نقش مهمی در جهت ترویج فرهنگ قرآن دارد

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین جمال ایزدی، معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی اظهار کرد: مرحله مقدماتی سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم به صورت ضبطی و غیر حضوری از ۲۳ دی تا ۲۷ دی ماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به میزبانی مشهد مقدس در این دوره از مسابقات قرآن کریم گفت: منتخبین این مسابقات به مرحله نهایی که به صورت حضوری در سالن اجلاس سران در تهران از ۲۸ بهمن تا ۴ اسفند برگزار می‌شود، راه پیدا می‌کنند.

وی افزود: در این دوره از مسابقات ۱۴۹ نفر از ۸۰ کشور در بخش برادران در رشته‌های حفظ کل، قرائت و ترتیل و برای خواهران در رشته حفظ کل و ترتیل به رقابت خواهند پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین ایزدی ضمن تبریک ولادت حصرت زهرا (س) و مقام شامخ زن، بیان کرد: حضرت زهرا (س) فرمودند: من سه چیز را دوست دارم تلات کتاب خدا، نگاه به چهره پیامبر و انفاق در راه خدا.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: از این روایت حضرت می‌توان برداشت کرد قرآن کتاب سعادت بشر، تمام نیازهای یک‌مسلمان را در عرصه‌های مختلف تأمین کرده است و دنیا و آخرت فرد را آباد می‌کند و مشکل جامعه امروز ما به واسطه دوری از قرآن است و اگر بر اساس قرآن عمل کنیم مشکلات جامعه برطرف می‌شود.

وی، گفت: مسابقات قرآن در جهت ترویج فرهنگ قرآن تقش مؤثری دارد و ابتدا ما بابد با قرآن مأنوس شویم، سپس بفهمیم و زمینه عملیاتی شدن دستورات قرآن را در زندگی پیاده کنیم و برای ترویج دستورات آن در جامعه تلاش کنیم.

برچسب‌ها:, , , , ,