برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا(س) و بزرگداشت مقام زن در پاکستان

 برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا(س) و بزرگداشت مقام زن در پاکستان
دی 24, 1401
72 بازدید

مراسم جشن میلاد صدیقه طاهره و بزرگداشت مقام زن و روز مادر به میزبانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با فرا رسیدن میلاد باسعادت دخت گرامی پیامبر اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) مراسم جشن میلاد با سعادت صدیقه طاهره و بزرگداشت مقام زن و روز مادر به میزبانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد پاکستان، با حضور احسان خزاعی رایزن فرهنگی ایران در اسلام آباد و جمعی از بانوان فعال در عرصه‌های سیاسی و مذهبی این کشور برگزار شد.

گردهمایی باشکوه بانوان پاکستانی به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) با هدف تبیین نقش و جایگاه زن و خانواده در تمدن نوین اسلامی و نیز تبیین دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان و خانواده، همچنین بررسی ابعاد و ویژگی‌های شخصیتی آن بانوی بزرگ اسلام به میزبانی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در «اسلام‌آباد» برگزار شد.

در این مراسم بانوان اندیشمند پاکستانی اعم از شیعه و اهل سنت، ایام ولادت دخت نبی مکرم اسلام (ص) را گرامی داشته و ارادت خود را به حضرت فاطمه زهرا (س) و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ابراز کردند.

«احسان خزاعی» رایزن فرهنگی سفارت ایران در پاکستان طی سخنانی میلاد باسعادت صدیقه طاهره حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و همچنین زادروز حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفت.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: مباحثی که درباره جایگاه و نقش زن در ایام گرامیداشت ولادت حضرت ام‌ابیها مطرح می‌شود، فرصتی را به وجود می‌آورد تا یک ارزیابی از وضعیت موجود و فاصله‌ای که با وضعیت مطلوب وجود دارد، داشته باشیم.

خزاعی اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، جایگاه زنان در عرصه‌های مختلف ارتقا یافت و زنان به عنوان نیمی از جمعیت اجتماعی ایران در بسیاری از عرصه‌ها پیشتاز بوده‌اند.

وی تاکید کرد: برغم همه دشمنی‌ها که علیه بانوان ایرانی به ویژه در ماه‌های اخیر انجام شد، زنان ایران زمین با الگو گرفتن از سیره فاطمی نقش تعیین کننده‌ای را در حفاظت از هنجارهای اجتماعی و برائت از خط دهی دشمنان ایران و اسلام ایفا کردند.

 برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا(س) و بزرگداشت مقام زن در پاکستان

سیده «طیبه بخاری» پژوهشگر برجسته و سخنور معروف پاکستانی به عنوان مهمان ویژه سمینار بزرگداشت مقام زن در محل رایزنی فرهنگی ایران در اسلام‌آباد، با تبریک این روز، شیوه زندگی حضرت ام ابیها را الگویی کامل برای زنان و جامعه بانوان در جهان اسلام دانست.

وی فرافکنی کشورهای غربی و رسانه‌های اسلام ستیز آنان علیه جوامع اسلامی به ویژه اشاعه اخبار جعلی و تحریک آمیز علیه وضعیت بانوان در جهان اسلام را محکوم کرد و اظهار داشت: تهاجم فرهنگی از سوی قدرت‌های خارجی و نظام استکبار هدف از تخریب چهره مهربان اسلام و تضعیف اعتقادات مانند حیا و عفت است که برای مقابله با این پدیده نقش بانوان بسیار مهم و حساس تلقی می‌شود.

همچنین بخوانید:
محفل انس با قرآن و قرائت فاتحه بر سر مزار استاد شهیدی‌پور

این سخنور پاکستانی در تبیین ویژگی‌های صدیقه طاهره گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: هرکس در شأن آن بانوی بزرگ اظهار نظر می‌نماید، به اندازه شأن خود اظهار نظر می‌کند، نه به اندازه شأن آن بانوی بزرگ اسلام. وی افزود: تاکنون کسی نتوانسته است تمام ابعاد زندگی حضرت فاطمه (س) را به طور کامل بررسی کند.

وی اشعار علامه اقبال را در مورد حضرت زهرا (س) قرائت کرد و ابعاد مختلف زندگی آن بانوی بزرگ از جمله، ابعاد اخلاقی، عبادی، سیاسی، اجتماعی را مورد بررسی قرار داد و شخصیت والای حضرت زهرا را برای بانوان جهان اسلام الگو قرار داد. وی گفت: حضرت امام خمینی (ره) گفتند: کسی که از مسائل و مشکلات زمان خود آگاه باشد، از دشمن شکست نمی‌خورد، هفته گذشته سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی بود، وی نیز همین را می‌گفتند. وی گفت: اگر بانوان امروز می‌خواهند نسل پاک و طاهری را به جامعه تحویل دهند، باید سیره آن بانوی بزرگ را عملی نمایند. زندگی حضرت زهرا (س) به عنوان مادر، دختر و همسر الگویی کامل برای تمامی زنان عالم است.

 برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا(س) و بزرگداشت مقام زن در پاکستان

«قندیل زهرا»، نماینده مجلس وحدت مسلمین پاکستان ضمن تبریک ج شن ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن گفت: باید سیره حضرت فاطمه زهرا (س) را عملاً برای خود الگو قرار دهیم و همچنین عملاً برای دیگران نیز بیان کنیم.

وی گفت: پیام حضرت زهرا (س) به خواهران مسلمان حفظ حجاب اسلامی است و کسانی که مدعی پیروی از ایشان هستند می‌بایست حجاب خود را رعایت کنند.

در این مراسم خانم‌ها؛ طیبه بخاری، سخنور معروف شیعی پاکستان، قندیل زهرا، نماینده مجلس وحدت مسلمین پاکستان، فرحت جبین، نماینده دانشگاه بانوان فاطمه، عنصر نقوی، رئیس حوزه علمیه جامعه معصومه، آمنه ارشد، نماینده منهاج القرآن، رضیه اکبر استاد دانشگاه نومل، نائیده راجپوت، سخنور مذهبی، عروج زهرا، شریفه زهرا، نذیره زهرا، جناح، با اشاره به سوره کوثر، همچنین با انتقاد از نگاه غرب به زنان و خانواده، به معرفی و تبیین ابعاد و ویژگی‌های شخصیتی حضرت زهرا (س) پرداختند.

 برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا(س) و بزرگداشت مقام زن در پاکستان

همچنین برخی از شرکت کنندگان اشعار و مقالاتی به زبان‌های فارسی و اردو در مدح حضرت زهرا (س) قرائت کردند و هدایایی به بانوان حاضر در مراسم به مناسبت روز زن و روز مادر اهدا شد.

برچسب‌ها:, , , , , ,