موسیقی آیینه تمام نمای فرهنگ است

موسیقی آیینه تمام نمای فرهنگ است
بهمن 10, 1401
25 بازدید

بخش رقابتی این جشنواره شامل شامل چاووشی‌خوانی، پیش‌خوانی تعزیه در حوزه‌های موسیقی نواحی مختلف ایران و موسیقی ردیف دستگاهی ایران بوده و بخش غیررقابتی شامل موسیقی نواحی مختلف ایران است.

حمیدرضا صدری در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه وقتی در گستره فرهنگ ایرانی و تمام جوامع انسانی نگاه می کنیم کمتر آیین و مراسمی وجود دارد که با موسیقی همراه نباشد، اظهار داشت: موسیقی آیینه تمام نما یک‌فرهنگ است که با زبان ارتباط ویژه ای دارد و از طرفی می بینیم که در لحظه تولد فرد مادر برای فرزند لالایی می خواند و در گستره تمام فرهنگ ایران شاهد استفاده از موسیقی هستیم.

دبیر ششمین جشنواره آواها و نماهای رضوی تصریح کرد: در برخی از مناطق ایران کسانی که به زیارت حضرت رضا (ع) می روند با نغمه های ویژه بدرقه و استقبال می شوند و چاووشی خوانی های خاصی در این بخش داریم.

صدری با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای اجرای گروه های موسیقی در شیراز گفت: برگزاری این جشنواره در استان فارس در دوبخش فضای باز و بسته تقسیم بندی شده و چاووشی خوانی و تعزیه خوانی ها در فضای باز و در فضای بسته بخش ساز و آوازها به طور جداگانه برای آقایان خواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: بخشی که امسال در فضای بسته اضافه شده، ویژه بانوان است و نحوه برگزاری آن منافاتی با مبانی اعتقادی نخواهد داشت.

صدری برنامه ریزی برای حضور گروه های موسیقی از کشورهای تاجیکستان، افغانستان و ترکیه و برگزاری نشست های پژوهشی و تقدیر از افراد فعال در حوزه فرهنگ موسیقی رضوی را از دیگر برنامه های جشنواره امسال برشمرد.

همچنین بخوانید:
بیانیه سازمان بسیج مداحان به مناسبت سومین سالگرد سردار دلها

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بخش رقابتی این جشنواره شامل شامل چاووشی‌خوانی، پیش‌خوانی تعزیه در حوزه‌های موسیقی نواحی مختلف ایران و موسیقی ردیف دستگاهی ایران بوده و بخش غیررقابتی شامل موسیقی نواحی مختلف ایران به صورت تک‌خوانی و تک‌نوازی، موسیقی ردیف دستگاهی، کرال و آکاپلا با محوریت امام رضا علیه‌السلام است.

دبیر ششمین دوره جشنواره آواها و نماهای رضوی تصریح کرد: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای رتبه اول، لوح تقدیر و مبلغ ۸۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای رتبه دوم، لوح تقدیر و مبلغ ۶۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای رتبه سوم و لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال جایزه نقدی برای ۶ نفر از ذاکران و هنرمندانی که خدمات شایانی به ترویج فرهنگ رضوی داشته اند از جمله هدایای در نظر گرفته شده برای برگزیدگان این رویداد هنری است.

صدری خاطرنشان کرد: علاقه مندان می توانند برای ثبت نام در جشنواره و کسب اطلاعات بیشتر به تارنمای شمس توس به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کنند.

برچسب‌ها:, , , , , ,