رفع آثارتبلیغات دشمنان اسلام از اهداف مسابقات بین‌المللی قرآن است

رفع آثارتبلیغات دشمنان اسلام از اهداف مسابقات بین‌المللی قرآن است
بهمن 24, 1401
36 بازدید

مهکام تصریح کرد: خنثی کردن آثار تبلیغات شیطانی دشمنان اسلام و  قرآن باید از جمله اهداف برگزاری مسابقات قرآنی باشد که با توجه ویژه به نسل جوان و نوجوان محقق می شود.

حبیب مهکام، استاد و پیشکسوت قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ضمن تقدیر از برگزار کنندگان سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در کشور، به بیان نکاتی در خصوص اهداف برگزاری این مسابقات پرداخت و گفت: نخستین هدف از برگزاری مسابقات، باید تلاش برای گرایش جوانان به مکتب قرآن و تربیت اسلامی باشد، مسئولین باید توجه داشته باشند که مسابقات قرآن مکمل آموزش و مشوقی برای ارتقای فرهنگ قرآنی جوانان است، افرادی که قرآن می‌آموزند باید در جایی سطح خود را محک بزنند. بنابراین مسابقات باید به گونه برنامه ریزی شود که استعدادهای جوانان را شکوفا کند.

وی با بیان اینکه آشنایی با دستورات الهی از طریق رقابت‌های قرآنی نیز باید در دستور کار مسئولین مسابقات قرار بگیرد، عنوان کرد: در آیه ۶۹ و ۷۰ سوره یس آمده است که «وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا یَنبَغِی لَهُ إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ وَقُرْآنٌ مُّبین لِیُنذِرَ مَن کَانَ حَیًّا وَ یَحِقَّ الْقَوْلُ عَلَی الْکَافِرِینَ؛ و به او شعر نیاموختیم و در خور وی نیست این جز اندرز و قرآنی روشن نیست، تا هر که را زنده است، بیم دهد و گفتار خدا درباره کافران محقق گردد».

مهکام خاطرنشان کرد: طبق این آیات، قرآن کریم کتاب حیات‌بخش زندگان است و حفظ و قرائت در عالی‌ترین سطوح مقدمه‌ای برای انس با قرآن است و بعد از فهم باید به دستورات آن عمل کنیم و در مرحله اجرا، قرآن باید در متن زندگی اجتماعی ما وارد شود.

شرط رقابت سالم این است که الهی بودن این مسابقه را فراموش نکنیم

وی گفت: خداوند در آیاتی از جمله آیه ۱۴۸ سوره مبارکه بقره «وَلِکُلٍّ وِجْهَهٌ هُوَ مُوَلِّیهَا فَاسْتَبِقُوا الْخَیْرَاتِ أَیْنَ مَا تَکُونُوا یَأْتِ بِکُمُ اللَّهُ جَمِیعًا إِنَّ اللَّهَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ» «هر کسی را راهی است به سوی حق که بدان راه یابد (یا قبله‌ای است که به آن روی آورد) پس بشتابید به خیرات که هر کجا باشید همه شما را خداوند (به عرصه محشر) خواهد آورد و محققا خدا بر همه چیز تواناست.» انسان را به مسابقه مثبت و سبقت‌گرفتن در انجام نیکی‌ها فراخوانده است. و مسابقات قرآن مصداق بارز کار نیک است. شرط رقابت سالم مدنظر قرآن در این مسابقات این است که در رشته قرائت، الهی بودن این مسابقه را فراموش نکنیم و در رشته حفظ نیز شخص حافظ باید متوجه جایگاه والای حفظ قرآن کریم باشد.

این پیشکسوت قرآنی با اشاره به آیه ۱۸۷ سوره مبارکه آل عمران عنوان کرد: خداوند در سوره آل عمران می فرماید» «وَإِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِیثَاقَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ لَتُبَیِّنُنَّهُ لِلنَّاسِ وَلَا تَکْتُمُونَهُ فَنَبَذُوهُ وَرَاءَ ظُهُورِهِمْ وَاشْتَرَوْا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا فَبِئْسَ مَا یَشْتَرُونَ»، «و چون خدا از آنان که کتاب به آنها داده شد پیمان گرفت که حقایق کتاب آسمانی را برای مردم بیان کنید و کتمان مکنید، پس آنها عهد خدا را پشت سر انداخته و آیات الهی را به بهایی اندک فروختند، پس بد معامله‌ای کردند» ضرورت دارد در پخش مستقیم مسابقات قرآن، مفاهیم سازنده و پیام‌های بیدارگر قرآن عظیم برای آگاهی عمومی مردم تبیین شود تا سواد قرآنی در جامعه تحقق یابد.

خنثی کردن آثار تبلیغات شیطانی دشمنان اسلام از اهداف برگزاری این مسابقات قرآنی است

مهکام تصریح کرد: خنثی کردن آثار تبلیغات شیطانی دشمنان اسلام و قرآن نیز باید از جمله دیگر اهداف برگزاری مسابقات قرآنی باشد که با توجه ویژه به نسل جوان و نوجوان محقق می‌شود، آنگونه که امام صادق (ع) می‌فرمایند، «علیک بالاحداث فانّهم اسرع الی کلّ خیرٍ» «بر تو باد به جوانان (و به دنبال آنها رفتن) که آنان در (پذیرش) هر نیکی و خیری با شتاب ترند.»

همچنین بخوانید:
اسدزاده:عربستانی‌ها بارها از فرهنگ بالای زائران ایرانی تقدیرکردند

وی با اشاره به نقش مسابقات بین المللی قرآن کریم در گسترش وحدت میان مسلمین گفت: آنطور که در آیه ۱۰۳ سوره آل عمران امده است: خداوند می‌فرمایند: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْدَاءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَکُنْتُمْ عَلَی شَفَا حُفْرَهٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُمْ مِنْهَا َذَلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیَاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ» «و همگی به رشته (دین) خدا چنگ زده و به راههای متفرّق نروید، و به یاد آرید این نعمت بزرگ خدا را که شما با هم دشمن بودید، خدا در دل‌های شما الفت و مهربانی انداخت و به لطف و نعمت خدا همه برادر دینی یکدیگر شدید، و در پرتگاه آتش بودید، خدا شما را نجات داد. بدین گونه خدا آیاتش را برای (راهنمایی) شما بیان می‌کند، باشد که هدایت شوید». برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم همه مذاهب و فرق اسلامی را دور هم جمع کرده و بذر دوستی را در بین کشورهای اسلامی کاشته است. این مسابقات ظرفیت بی بدیل دارد برای گردهم آوردن تمامی فرقه‌های اسلامی را در زیر پرچم قرآن کریم.

این داور با سابقه مسابقات قرآنی در ادامه بیان کرد: ایجاد انگیزه در جهت عمل کردن به دستورات حیات بخش قرآن، رسیدن به حیات طیبه با توجه به مفاهیم آیه ۹۷ سوره مبارکه نحل، می‌تواند یکی دیگر از اهداف مسابقات بین المللی قرآن کریم باشد که باید در دستور کار مسئولین قرار گیرد. آنجا که خداوند می‌فرمایند: «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَی وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً َلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ» «هر کس از مرد و زن کار نیکی به شرط ایمان به خدا به جای آرد ما او را به زندگانی خوش و با سعادت زنده ابد می‌گردانیم و اجری بسیار بهتر از عمل نیکی که می‌کردند به آنان عطا می‌کنیم.» واقعیت این است که هرکس با قرآن کریم انس بگیرد، به سعادتی بی نظیر نائل شده است. چون در نهایت قرآنی عمل کردن زندگی انسان را بیمه می‌کند. بنابراین خالصانه و خاضعانه تقاضا دارم که تا می‌توانند قرآن را تلاوت نمایند و از اشتباه خواندن هراسی نداشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه فرزندان بنده نیز فعال قرآنی هستند، تصریح کرد: همه ما باید تلاشمان بر این باشد تا فرزندانی قرآنی تربیت کنیم و به برکت وجود این کتاب آسمانی زندگی پربرکتی داشته باشیم.

گفتنی است، سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران از تاریخ ۲۹ بهمن ماه الی سوم اسفند با حضور قاریان و حافظان برتر بین المللی از ۸۰ کشور جهان اسلام در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها:, , ,