آشنایی با مزایای دوره آموزشی بازیافت ویژه هیئات مذهبی

آشنایی با مزایای دوره آموزشی بازیافت ویژه هیئات مذهبی
بهمن 24, 1401
41 بازدید

دبیر نخستین دوره آموزشی بازیافت با محوریت مواد پلیمری مزایای دوره آموزشی بازیافت ویژه هیآت مذهبی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین دوره آموزشی بازیافت ویژه هیئات مذهبی با حضور هیأتی ها و با همت جامعه ایمانی مشعر برگزار شد.در ابتدا امین ارجمند مدیر هیأت ملی بازیافت در این نشست گفت: این دوره به درخواست فعالان هیأتی در عرصه بازیافت برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه هزینه پایین دوره برای هیأتی‌ها ازجمله نکات مثبت این دوره است، مطرح کرد: دوره‌های مربوط به بازیافت در سه مرحله مقدماتی، تکمیلی و تخصصی برگزار خواهد شد که دو دوره مقدماتی و تکمیلی آن تئوری است. کلیات بازیافت، ماشین آلات، اپلیکیشن‌ها، قوانین مربوط به شهرداری و محیط زیست، بازار، طرح نویسی و تعریف مدل کسب و کار ازجمله سرفصل‌های این دوره‌ها است.

وی با بیان اینکه در دوره سوم، تور توان افزایی خواهیم داشت، عنوان کرد: این تور شامل حضور در محل کارخانه و ارائه آموزش‌های عملی و آشنایی با فضای کارخانه‌ای تولید گرانول است.

آشنایی با مزایای دوره آموزشی بازیافت ویژه هیئات مذهبی

مدیرعامل کارخانه صنایع پلیمری مدرن مزایای دوره را مدنظر قرارداد و افزود: فعالان هیأتی حاضر در این دوره عضو هیئت ملی بازیافت دفتر اقتصاد جامعه ایمانی مشعر خواهند بود.

وی با اشاره به اینکه برای حاضرین دوره پرونده تخصصی تشکیل و سپس مشاوره‌های فنی، حقوقی و تجاری به آن‌ها ارائه خواهد شد، خاطرنشان کرد: در این دوره تلاش داریم فعالین عرصه بازیافت را برای توسعه بیش‌تر و نزدیک شدن به بهره‌وری کمک کنیم.

دبیر نخستین دوره آموزشی بازیافت با بیان اینکه البته خیرین هیأتی نیز در این مسیر تأثیر بسیاری دارند، تصریح کرد: برای فعالین این دوره سه وام ۵۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد نیز اختصاص داده‌ایم.

هم‌افزایی هیأت‌ها در قالب دوره آموزشی بازیافت

در ادامه شهرام توانا با بیان اینکه این دوره می‌تواند توفان ذهنی بزرگی در دریای هیئات مذهبی ایجاد کند گفت: این دوره در هم‌افزایی هیأت‌ها تأثیرگذار است، شاخص توسعه پایدار که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، عامل مهمی برای تبدیل جهان سوم به جهان اول است که باید بیش‌تر مورد توجه قرار بگیرد.

عضو کارگروه مدیریت پسماند مجلس شورای اسلامی چند پیشنهاد کاربردی مطرح کرد و افزود: این پیشنهادات در قالب دو شاخص اجتماعی و درآمدهای مالی است.

همچنین بخوانید:
این قرارداد،بدون دخالت رئیس سازمان اوقاف به تأیید تولیت رسیده است

وی با بیان اینکه شاخص‌های اجتماعی نیازمند رسوخ به جامعه هستند، خاطرنشان کرد: کارهای بازیافت با درآمدهای مالی نباید به نام هیأت‌ها باشد چراکه این اتفاق، یک حرکت نو و تازه است و اگر در حوزه درآمدزایی با شکست روبرو شود، ایجاد ناامیدی می‌کند.

آشنایی با مزایای دوره آموزشی بازیافت ویژه هیئات مذهبی

نقش مؤثر هیأت در تقویت گفتمان بازیافت / هیأت به دنبال فرهنگ‌سازی بازیافت است

در ادامه حمزه معلی اظهار کرد: در این دوره ۵۰ هیأت از ۱۵ استان که در حوزه بازیافت و تفکیک پسماند فعال هستند، حضور پیدا کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه افزایش معلومات و اشتراک تجربیات دو هدف اصلی این دوره است، مطرح کرد: تمام آموزش‌ها در سه سطح مقدمات، متوسطه و پیشرفته به هیأت‌های مذهبی ارائه می‌شود.

مسئول دفتر اقتصاد جامعه ایمانی مشعر با بیان اینکه در حال حاضر دوره مقدماتی در حال برگزاری است، عنوان کرد: در این دوره ضمن پوشش سرفصل‌های آموزشی حوزه بازیافت، مباحث علمی و آموزشی نیز ارائه می‌شود.

وی از ظرفیت بالای هیأت‌ها در حوزه منابع انسانی یاد کرد و گفت: هیأت به عنوان یک نهاد مردمی در حوزه‌های مختلف ازجمله بازیافت و پسماند می‌تواند این ظرفیت را به کار بگیرد.

حمزه معلی با اشاره به اهمیت گفتمان‌سازی مسائل فرهنگی، زیست محیطی و فرهنگ تفکیک از مبدا، خاطرنشان کرد: هیأت به عنوان یک نهاد مذهبی و دینی می‌تواند در این عرصه نقش مؤثری ایفا کند.

وی با بیان اینکه ورود هیأت‌های مذهبی به این حوزه برای فرهنگ‌سازی است، تصریح کرد: به علت فعال بودن شبکه مویرگی هیأت‌ها در شهرها، شهرستان‌ها و روستا این نهاد می‌تواند بحث عملیاتی بازیافت را پیش ببرد.

دبیر مجمع عالی اقتصاد مقاومتی کشور با اشاره به اینکه همچنین هیأت‌ها می‌توانند به بازیافت به چشم سرمایه نگاه کنند، یادآور شد: حوزه بازیافت و تفکیک زباله به عنوان طلای کثیف درآمدزایی خوبی برای هیأت‌ها می‌تواند داشته باشد.

برچسب‌ها:, , ,