متاسفانه روابط علمی ایران و پاکستان در حد انتظار نیست

متاسفانه روابط علمی ایران و پاکستان در حد انتظار نیست
بهمن 25, 1401
46 بازدید

هیئتی مشتمل بر پژوهشگران و اندیشمندان علوم انسانی ایران در کاخ استانداری ایالت پنجاب پاکستان حضور یافتند.

به گزارش خبرنگار مهر، هیئتی مشتمل بر اندیشمندان علوم انسانی ایران در کاخ استانداری ایالت پنجاب حضور یافتند.

بلیغ الرحمان حاکم ایالت پنجاب، ضمن ابراز خوشحالی از حضور هیئتی مشتمل بر اندیشمندان علوم انسانی ایران در پاکستان به دعوت دانشگاه اوپن (فضای مجازی) علامه اقبال اظهار داشت: بنده به عنوان حاکم پنجاب رئیس تمامی دانشگاه های دولتی ایالت پنجاب و برخی از دانشگاه های خصوصی هستم.از زمان استقلال پاکستان، دو کشور برادر اسلامی روابط خوبی دارند و این روابط پس از انقلاب اسلامی بهتر شده است. بنده دو روز پیش میهمان ویژه مراسم چهل و چهارمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران بودم که باعث افتخار من است. زمانی که من وزیر آموزش بودم با ایرانی های زیادی ملاقات کردم و دیدم ایرانی ها بسیار فرهیخته هستند و از علامه اقبال یاد می کنند و ایشان را اقبال لاهوری می خوانند در حالیکه وی در شهر سیالکوت پاکستان متولد شده است.

وی افزود: زبان در هر تمدن تاثیر بسزایی دارد و در شبه قاره خزینه گرانبهایی به زبان فارسی وجود دارد که بزرگان ما از آنها بیشتر استفاده می کردند ولی اکنون ما از این گنجینه کمتر استفاده می کنیم.

حاکم ایالت پنجاب ضمن تاکید به تبادل هیات های علمی و تبادل کارهای علمی و پژوهشی گفت: امیدوارم تشریف آوری شما باعث گسترش روابط علمی و دانشگاهی بین دو کشور شود.
وی در ادامه گفت: پاکستان با وجود تحریم های اقتصادی تجارت تهاتری را قطع نکردند و امیدواریم هرچه زودتر این تحریم ها پایان یابد و روابط دو کشور جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف از جمله تجارت به اوج برسد.

اندیشمندان و فرهیختگان پاکستانی در هر کجا خوش میدرخشند

سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب ایران اظهار داشت: بنده در کشور خود پاکستان هرگز احساس غریبگی نمی کنم. در سال شمسی گذشته بنده دو بار به پاکستان سفر داشته ام. من پاکستان را یک کشور بزرگ می دانم چون در هر نقطه از جهان که پا گذاشتم اندیشمندان و فرهیختگان پاکستانی را در آنجا دیدم. در آمریکا، سازمان ملل، بانک جهانی و تمامی سازمان های بین المللی اندیشمندان پاکستانی فعال هستند. در آمریکا و اروپا پزشکان پاکستانی نیز جایگاه ویژه ای دارند. در ایران هم در سازمان اکو پاکستانی ها انجام وظیفه می کنند. روسای دانشگاهی که در این محفل حضور دارند باید به خود افتخار کنند که در رشد و گسترش علم در جهان نقش موثری دارند.

همچنین بخوانید:
دکتر عباس شیبانی طبابت را با حکمت و معرفت الله آراسته بود

وی در ادامه افزود: متاسفانه روابط علمی ایران و پاکستان در حد انتظار نیست. ما از این ظرفیت بیشتر می توانیم استفاده کنیم. دانشگاه بزرگ علامه اقبال اوپن از ۵۰ سال پیش در حوزه آموزش در فضای مجازی فعال است و در گسترش علم تا روستا ها و نقاط دورافتاده نقش مهمی ایفا نموده است. بسیاری از خانم های خانه دار در پاکستان از دانشگاه علامه اقبال باسواد شدند و بسیار تلاش شد تا سطح علمی پاکستان بالا بیاید.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب طی سخنانش گفت: ما حاضریم روابط علمی دو کشور را به سطح بالاتر برسانیم و با همکاری یکدیگر رتبه علمی دو کشور را بالاتر ببریم.

وی افزود: ما مسلمانان در تمامی علوم برتر بودیم ولی متاسفانه این جایگاه را از دست دادیم. زمانی که ما بوعلی سینا، و … را داشتیم جهان از علم محروم بود. این تمامی موفقیت ها در زمینه علوم انسانی بوده است. هیات ایرانی که در این محفل حضور دارد مشتمل بر اندیشمندان علوم انسانی است.

ایشان ادامه داد: دانشگاه ادیان و مذاهب در تمامی رشته های ادیان و مذاهب جهان کارشناس دارد و ما در آن واحد حاضریم با تمامی ادیان و مذاهب جهان صحبت کنیم. ما هیچ کمبودی از ادیان و مذاهب نداریم بلکه دست برتر داریم.

ایشان در پایان سخنانش گفت: دانشگاه های ایران و پاکستان باید روابط علمی دوطرفه را گسترش داده و وارد اقدامات عملی شوند.

برچسب‌ها:, , ,