قاریان ایرانی عرصه تبلیغی برون مرزی را تا حدودی از مصر گرفته اند

قاریان ایرانی عرصه تبلیغی برون مرزی را تا حدودی از مصر گرفته اند
اسفند 1, 1401
19 بازدید

داور سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم گفت: در رشته تلاوت، ایران بعد از مصر مطرح ترین کشور دنیا است تا حدی که قاریان توانستند عرصه تبلیغی برون مرزی را تا حدودی از مصر بگیرند.

غلامرضا شاهمیوه داور سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن گفت: مسابقات قرآن به طور کلی یکی از جلوه های فعالیت های قرآنی در هر کشوری است و طبیعتاً کشورهایی هم مسابقات داخلی برگزار میکنند و فعالیتهای مستمری در طول سال دارند در مقایسه با کشورهایی که در طول سال فعالیت های قرآنی ندارند، معلوم است در رشته های قرائت و حفظ و بقیه رشته ها کار می‌کنند.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری مسابقات بین المللی قرآن افزود: مسابقات قرآنی در جنبه های داخلی و بین المللی به نوعی ویترینی برای فعالیتهای قرآنی محسوب می‌شود و مسابقات بین المللی از این جهت در ایران اهمیت دارد و سال‌ها نشان دهنده سطح فعالیت‌های قرآنی در دنیا است.

آیین نامه مسابقات ایران کم نظیر است

شاهمیوه با تاکید بر سطح خوب مسابقات ادامه داد: اگر مسابقات را از جنبه داوری مدنظر قرار دهیم، داوران جهوری اسلامی در دنیا زبانزد هستند و داوری در کشور ما امری است که از سالها پیش سازماندهی شده و آیین نامه هایی که در این زمینه وجود دارد کم نظیر است. خودم شاهد بودم که بسیاری از داوران دیگر کشورها زمانی که با قوانین مسابقات روبرو میشدند کاملاً تعجب میکردند و از دقتی که در تنظیم آیین نامه گذاشته شده شگفت زده بودند و آیین نامه را با خودشان به کشورشان برده تا در آنجا مورد استفاده قرار دهند.

این داور سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن افزود: در سطح تلاوت چه در رشته قرائت و چه در رشته حفظ فکر میکنم ایران بعد از مصر مطرح ترین کشور دنیا باشد این را قاریان کشورمان با حضورشان در دیگر کشورها نشان داده اند و حتی توانستند عرصه تبلیغی برون مرزی را تا حدودی از مصر بگیرند و به نوعی شانه به شانه آنها رقابت داشته باشند. ما تا بیست سال قبل شاهد حضور قاریان مصری در کشورهای مختلف دنیا بودیم.

وی ادامه داد: سطح برگزاری مسابقات ایران بالاست و بسیاری از شرکت کنندگان که در طی این سی و نه سال توانستند رتبه های برتر را کسب کنند که نشاندهنده چنین سطحی است. گرچه بعضی از کشورها در طی این سالها در رده های بعدی جمهوری اسلامی مانند اندونزی و افغانستان توانمندی های خود را نشان دادند اما با جمهوری اسلامی ایران در رشته قرائت فاصله دارند.

کشورهای آفریقای شمالی در رشته حفظ سابقه درخشان دارند

شاهمیوه افزود: در رشته حفظ بعضی از کشورها که سابقه درخشنده در این زمینه دارند مانند لیبی و کشورهای شمال آفریقا توانستند کرسی اولی را از جمهوری اسلامی طی این سالها بگیرند. گرچه در مجموع سطح این دوره از مسابقات را خوب ارزیابی میکنم.

همچنین بخوانید:
سلسله نشست‌های علمی «معنویت اسلامی»برگزار می شود

وی بیان داشت: مسابقات بین المللی قرآن موجب انگیزه برای قاریان و حافظان و ترتیل خوانان می‌شود تا در قله این رقابت ها قرار بگیرند.

برگزاری مسابقات، تکریم قرآن است

وی با اشاره به نقش چنین رویدادهایی در پاسخ به اهانت به قرآن کریم عنوان کرد: برگزاری مسابقات به نوعی تکریم قرآن است و نفس برگزاری مسابقات قرآن در هر کشوری در طی طول سال مثل ایران مالزی و عربستان و بقیه کشور ها سیلی محکمی به کسانی است که حرمت قرآن را نگه نمیدارند.

این داور بین المللی افزود: این حرکات از جانب عده ای خاص که به «آنتی مسلم» مشهورند صورت میگیرد و بقیه کشورهای اسلامی که قاریان و حافظانی دارند اما مسابقات رسمی ندارند اگر به این جریان بپیوندند مشت محکمی بر دهان کسانی که چنین کارهایی انجام میدهند، میزنند.

وی با طرح پیشنهادی در این خصوص گفت: بنظر میرسد به یک اتحادیه جهانی در حوزه برگزاری مسابقات قرآنی نیاز داریم، یا با مرکزیت جمهوری اسلامی یا کشوری دیگر تشکیل دهیم و بتوانیم حرکاتی که مقابله با چنین توهین هایی دارد را سازماندهی کنیم. مسابقات تکریم قرآن را در پی دارد و انگیزه ای برای قاریان چه در تلاوت و حفظ ایجاد میکنند تا بتوانند پاسخی درخور به چنین توهین هایی بدهند.

شاهمیوه با تاکید بر ارتقا بخش سطح کیفی و کمی در بعد ملی و بین المللی گفت: در واقع شکل برگزاری مسابقات نسبت به سال قبل آن تغییر کرده است. با توجه به اتفاقاتی که به دلیل شیوع کرونا رقم خورد روند برگزاری مسابقات سه سالی تغییر کرده است.شرکت کنندگان نخست فایل تصویری میفرستند و سپس برگزیدگانی که سطح مناسبی دارند مشخص می‌شود که این امر تحولی در فرآیند برپایی مسابقات بوده است.

وی با اعلام اینکه می توان جذابیتهای بیشتری در مسابقات بین المللی قرآن ایجاد کرد، گفت: ما میتوانیم با روش هایی جذابیت مسابقات را افزایش دهیم. افزایش رشته های مختلف یکی از آنهاست به عنوان مثال اگر ما این مسابقات را در رشته قرائت، حفظ، ترتیل و تفسیر برگزار میکنیم میتوانیم به بهترین صوت مسابقات هم جایزه ویژه تعلق بگیرد یعنی اگر حالت جشنواره ای برگزار شود و تعداد بیشتری برنده داشته باشد یا جایزه ها افزایش پیدا کند جذابیت بیشتر می‌شود.

این داور به پیشنهاد دیگری پرداخت و گفت: اگر بتوانیم رده سنی قائل شویم خوب است. بعضی از کشورها رده سنی اعلام می‌کنند. جمهوری اسلامی رده سنی ندارد و افراد تا ۴۵ سال میتوانند شرکت کنند. ما در کنار مسابقات بین المللی می‌توانیم یک رده سنی برای نوجوانان رقابت های تحدیری را در دستور کار قرار دهیم. این پشتوانه سازی در قرائت قرآن از این امر میتواند محقق شود.فکر میکنم با افزایش رشته ها تنوعی در اجرای مسابقات ایجاد خواهد شد.

برچسب‌ها:, , , , , ,