مسابقات بین المللی قرآن به بسیاری از مدارس و محافل انگیزه می دهد

مسابقات بین المللی قرآن به بسیاری از مدارس و محافل انگیزه می دهد
اسفند 2, 1401
38 بازدید

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد عنوان کرد؛ انسجام امت اسلامی در دفاع از ساحت قرآن بسیار اهمیت دارد مسابقات قرآن یکی از جلوه های دفاع منسجم امت اسلام از ساحت قرآنی است.

علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن گفت: مسابقات بین المللی قرآن کریم تهران یکی از مهمترین مسابقات در سطح جهان اسلام است، با شناختی که از مسابقات قرآن در جهان اسلام دارم، در مسابقات به عنوان شرکت کننده بودم و از بسیاری از مسابقات عرصه بین المللی بازدید کردم و به تازگی در مسابقات بین المللی مالزی بودم مسابقات ایران از مهمترین مسابقات در دنیای اسلامی است.

وی ادامه داد: این مسابقات مورد توجه قرآنیان و قاریان و تلاوت کنندگان و حافظان قرآن در دنیای اسلام است و روی مسابقات تهران حساب باز می‌کنند، و امسال ۸۰ کشور در مراحل مقدماتی شرکت اولیه داشتند و عدد قابل توجهی است و نسبت به سالهای قبل رکورد محسوب می‌شد و در مسابقات آینده از ۳۴ کشور شرکت کننده حاضر هستند که روز شنبه همزمان با مبعث حضرت رسول (ص) آغاز شد.

مسابقات قرآنی به جلسات و محافل قرآنی انگیزه می‌دهد

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد تصرح کرد: اهمیت مسابقات از چند جهت مهم است، یک جهت مسئله قهرمانان قرآنی و قله‌های قرآنی است. مسابقات قرآن به بسیاری از مدارس محافل و جلسات و برنامه‌های آموزشی مؤسسات قرآنی انگیزه و جهت می‌دهد. یعنی کسانی که در مجموعه‌های مختلف در دامنه کار می‌کنند با نگاه به این قله مسیر و هدف خود را پیدا می‌کنند. مسابقات بین المللی قرآن چنین هدف و نقشی را برای قاریان و حافظان در کشور داشته است. مسابقات قرآن یکی از مصادیق عدالت فرهنگی است که از همه شهرستان‌ها و استان‌ها در مراحل مقدماتی از تمام شهرستان‌ها شرکت می‌کنند و برگزیده مسابقات سراسری از یکی خراسان شمالی است که در مسابقات بین المللی حضور دارد.

وی افزود: جهت دیگر عدالت در این مسابقات وجود داوران است. در مسابقات تهران نشان داده شد که فارغ از اینکه شرکت کننده از ایران یا کشور دیگری است کاملاً فنی و بر اساس آئین نامه بررسی می‌کنند و هر کسی که بهتر بخواند برگزیده می‌شود.

مسابقات بین المللی قرآن منشأ انسجام بین امت اسلامی است

دبیر ستاد عالی مسابقات از دیگر دلایل اهمیت این مسابقات نام برد و گفت: همگرایی و اهمیت این دوره از مسابقات بر مبنای امت اسلام است، ما امروز در دنیای اسلام پرچمدار و داعیه دار تقریب و همدلی و انسجام امت اسلامی هستیم. شعار مسابقات هم «یک کتاب یک امت» است و این شعار که چندین سال است که سرلوحه کار قرار گرفته یکی از برکات این مسابقات است که منشأ انسجام و نزدیکی بین امت اسلام شود.

معاف خاطرنشان کرد: خیلی‌ها در دنیای اسلام و غرب انگیزه دارند که اختلاف بین قرآنی که شیعیان با اهل سنت می‌خوانند را مطرح کنند. در این مسابقات همه می‌بینند که یک قرآن یک قبله، هدف و مجموعه منسجم هستیم که اختلافی عمیق بین مسلمانان وجود ندارد و برخلاف برخی دیدگاه‌ها نمی‌تواند امت اسلام را از هم دور کند.

همچنین بخوانید:
تلاوت زیبای قاری برگزیده رشته قرائت مسابقات سراسری قرآن

وجهه مردمی مسابقات قرآنی پررنگ است

وی با اشاره به اهمیت این مسابقات بیان کرد: یکی دیگر از دلایل اهمیت مسابقات وجهه مردمی مسابقات است و ما در دوره جدید تلاش کردیم که این وجهه را تقویت کنیم. از برگزار کنندگان هم قدردانی می‌کنم. سازمان اوقاف مسابقات را خوب برگزار می‌کند در ستاد عالی مسابقات و جلسات متعدد این وجهه مردمی را تاکید بیشتری کردیم مسابقات که در مشهد و اهواز برگزار شد، بخش مردمی تقویت شد.

معاف افزود: در مسابقات یبن المللی مثل مالزی و هند اتفاقاتی که می‌افتد، این است که وجهه مردمی مسابقات بسیار پررنگ است. وقتی مسابقات قرآنی برگزار می‌شود طیف‌های مختلفی از مردم شرکت پیدا می‌کنند و چند شبکه تلویزیونی پای کار می‌آیند و همزمان شور و نشاط خاصی در جامعه برگزار می‌شود.

توهین به قرآن نشانه انفعال دشمن است

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد گفت: در مسابقات قرآن تهران ما این هدف را داریم که این شور و نشاط شکل بگیرد و مسابقات مردمی‌تر و با حضور گسترده مردم و با عنوان مخاطبان مردم برگزار شود. یکی از دلایلی که مسابقات قرآن اهمیت بیشتری پیدا کرده ماجرای قرآن سوزی و توهین‌های جماعتی نادان و معاند به قرآن کریم است. توهین این افراد نشان دهنده آنها از نفوذ و گسترش فرهنگ قرآن است. اینکه دشمنان به قرآن توهین می‌کنند و به ساحت مقدس قرآن جسارت می‌کنند، یعنی از آموزه‌ها و مفاهیم قرآنی می‌ترسند و می‌دانند آنچه که ریشه استبداد و استکبار را میزند آموزه‌های قرآنی است و عصبانی هستند که ملت ایران با شععار های قرآنی انقلاب کردند. توهین معاندین به قرآن انفعال آنها و نشانه ذلت آنهاست و اهمیت راهبردی ندارد اما انسجام امت اسلامی در دفاع از ساحت قرآن بسیار اهمیت دارد. مسابقات قرآن یکی از جلوه‌های دفاع منسجم امت اسلام از ساحت قرآنی است و در مسابقات در خصوص این موضوع صحبت خواهیم کرد و انسجامی را در خصوص قرآن کریم نشان خواهیم داد.

وی افزود: حضور شرکت کنندگان بین المللی مسابقات نشان می‌دهد که آن ادعایی که می‌کنند جمهوری اسلامی منزوی است صحت ندارد و زمانی که در این مسابقات حاضر می‌شوند خودش پیام مشخصی در این خصوص دارد.

گفتنی است، سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران از تاریخ ۲۹ بهمن ماه الی سوم اسفند با حضور قاریان و حافظان برتر بین المللی از ۸۰ کشور جهان اسلام در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در حال برگزاری است.

برچسب‌ها:, , , , , , ,