حضور اروپایی ها در سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم چشمگیر است

حضور اروپایی ها در سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم چشمگیر است
اسفند 4, 1401
36 بازدید

خسروی به افزایش کیفی و فنی این دوره از مسابقات قرآنی اشاره کرد و گفت: حضور متسابقین اروپایی در سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم چشم گیر است.

اصغر خسروی رئیس اداره مسابقات مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و رئیس کمیته بین المللی سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، درخصوص این دوره از مسابقات قرآنی اظهار داشت: سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در دوبخش مقدماتی و نهایی فعالیت خود را آغاز کرده است که فراخوان اولیه آن در تیرماه ۱۴۰۱ از طریق نمایندگی‌های سیاسی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اعلام شد.

خسروی ادامه داد: پس از بررسی‌های مراحل اولیه معرفی افراد، حدود ۸۰ کشور شرکت کنندگان قرآنی خود را در رشته‌های قرائت، حفظ کل و ترتیل در دوبخش خواهران و برادران معرفی کردند که البته در بخش خواهران شامل رشته حفظ کل و ترتیل می‌شود.

وی افزود: از بین این ۸۰ کشور حدود ۱۵۰ نفر شرکت کننده حضور یافتند که مراحل مقدماتی آن در دی ماه ۱۴۰۱ در مشهد مقدس داوری شد؛ فایل‌ها به صورت ضبط شده از کشورهای شرکت کننده ارسال و در تهران تدوین شد که خروجی آن بعد از داوری، ۳۲ کشور در این دوره از مسابقات حضور دارند؛ بنابراین در این دوره ۵۲ شرکت کننده در رشته‌های حفظ، ترتیل و قرائت به مراحل نهایی راه یافتند.

رئیس کمیته بین المللی سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم بیان داشت: این دوره از مسابقات از ۲۷ رجب همزمان با سالروز مبعث پیامبر اکرم به صورت رسمی آغاز شد و به مدت سه روز در نوبت صبح بخش خواهران از ساعت ۹ الی ۱۲ و در نوبت بعد از ظهر از ساعت ۱۵:۳۰ الی ۲۱ بخش برادران شاهد رقابت شرکت کنندگان خواهیم بود.

همچنین بخوانید:
باید مصلحت و حق را از فعل امام و ولی خدا جستجو کرد

وی افزود: اسامی نفرات برگزیده روز سوم اسفندماه مشخص و در مراسم اختتامیه اعلام خواهد شد. مراسم اختتامیه سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم سوم اسفندماه رأس ساعت ۱۹ با سخنرانی رئیس جمهور در سالن سران اجلاس برگزار خواهد شد.

خسروی بیان داشت: در مرحله نهایی در هر رشته سه داور ایرانی و یک داور خارجی حضور دارند که داوران خارجی در بخش برادران از کشورهایی چون اردن، سوریه، افغانستان و تاجیکستان هستند و در بخش خواهران داورانی از دو کشور عربی از جمله عراق حضور دارند.

وی به شاخصه‌های این دوره از مسابقات اشاره و عنوان کرد: این دوره از مسابقات بعد از ۳ سال به صورت حضوری برگزار شد، در بخش خواهران شاهد این بودیم که برای اولین بار بانوان قرآنی در رشته ترتیل به رقابت می‌پردازند، استقبال کشورهای اروپایی از این دوره از مسابقات نسبت به دوره‌های گذشته و همچنین افزایش چشم گیر سطح کیفی و فنی شرکت کنندگان به دلیل برگزاری دوره مقدماتی و غربالگری و راهیابی متسابقین چهره و توانمند از دیگر ویژگی‌های این دوره از مسابقات به شمار می‌رود.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,