هزینه‌های زندگی رهبر انقلاب از کجا تأمین می‌شود؟

هزینه‌های زندگی رهبر انقلاب از کجا تأمین می‌شود؟
اسفند 9, 1401
29 بازدید

مراسم رونمایی از کتاب مو به مو با حضور شخصیت‌های کشوری و لشکری توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای مدظله العالی در فرهنگسرای امام راحل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از کتاب مو به مو با حضور شخصیت‌های کشوری و لشکری توسط انتشارات انقلاب اسلامی وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای مدظله‌العالی در فرهنگسرای امام راحل برگزار شد.

عبدالله گنجی با بیان این‌که معتقدم برخی آدم‌ها نسبت به موضوعات پیش داوری دارند، اظهار داشت: کتاب مو به مو عاری از هرگونه کلیشه متصور در ذهن‌ها است و با نگاه نوآورانه مباحث را مطرح و بیان کرده است.

وی از نگرانی‌هایش که منجر به نگارش کتاب مو به مو شد، سخن به میان آورد و گفت: تحریف امام خمینی (ره) که سال‌ها هست به‌واسطه دغدغه رهبری به این موضوع، روی آن کار کردم و عشق و ارادت رهبر معظم انقلاب به امام راحل، سبب نگارش این مجلد شد.

نویسنده کتاب مو به مو رهبر معظم انقلاب را بهترین مفسر بیانات، نگاه و خط امام خمینی (ره) دانست و افزود: برخی می‌خواهند امام خمینی (ره) را شخصیتی تاریخی که به تاریخ پیوسته معرفی کنند در حالی که امام راحل همانند خونی است که در رگ‌های انقلاب در جریان است، هرگز نباید شخصیت امام خمینی (ره) را از خط و راه ایشان جدا کرد.

وی با اشاره به ساختار کتاب مو به مو پرداخت و عنوان کرد: سه بخش این کتاب به سه اصل مهم شخصیت، مکتب و راه امام خمینی (ره) می‌پردازد و دو بخش این کتاب نیز نگاه نوآورانه‌ای از لحاظ موضوع، سوژه و … به امام خمینی (ره) دارد، در بخش نخست کتاب برای نخستین بار به جانشینان رهبران انقلاب‌های دیگر همچون چین، روسیه و… اشاره دارد و در بخش دیگر به پدیده‌های نوظهور انقلاب بعد از حیات امام خمینی (ره) مثل اینترنت و جریان‌های فکری و… نگاهی عمیق دارد.

گنجی، امانت‌داری رهبر معظم انقلاب بعد از حیات رهبری را ستودنی دانست و تاکید کرد: در دوران حیات امام خمینی (ره) جریان‌هایی همانند مجاهدین خلق، ملی‌گراها و … بودند که امام راحل به این‌ها می‌تازید، اما در زمان رهبری با یک جریان سکولار بسیار قدرتمند روبرو هستیم و این دوگانه از تفاوت‌هایی هست که وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نگاه عمیق رهبر انقلاب به وصیت‌نامه امام راحل پرداخت و خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب وصیت‌نامه امام خمینی (ره) را قطب‌نما، اصول انقلاب، شاقول انقلاب می‌دانند و به‌طور ویژه به دو رکن مهم وصیت‌نامه (مردم سالاری و استمرار انقلاب) می‌پردازند.

نویسنده کتاب مو به مو، واقعیت مستتر در این کتاب را مورد اشاره قرار داد و افزود: فصل پنجم کتاب که بلندترین فصل این مجلد است به تطبیق مواضع رهبران انقلاب در هشت محور که بر اساس ضرورت زمان انتخاب شده است، پرداخت.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که بسیار مهم است و سعی کردم در کتاب مو به مو به آن پاسخ دهم، فهم صحیح از جمهوری اسلامی و چیستی انقلاب اسلامی است.

گنجی تداوم نگاهی که یک نسل به شیخ فضل‌الله داشتند، توسط نسل جدید به امام خمینی (ره) داشتن و شناخت امام راحل فقط به عنوان یک انسان محترم را یک خطر بزرگ دانست و گفت: حضور امام خمینی (ره) چه به زبان هنر و چه از لحاظ چینش موضوعات در صداوسیما بسیار کم و ناچیز است که امیدواریم این خلاء مرتفع شود.

وی با بیان این‌که امام خمینی (ره) اعتبار اجتماعی است، بیان داشت: امام راحل هم سرمایه هست و هم سرمایه دارد، نباید برخی افراد و جریانات فکری امام را به‌گونه‌ای تفسیر کنند که خودشان در آن فضا قرار دارند.

گنجی تصریح کرد: هدفم کتاب مو به مو این بود که از تحریف جلوگیری کند که امیدواریم این مهم محقق شده باشد.

تشریح ویژه‌برنامه‌های مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

محمد اسحاقی، معاون پژوهش و آموزش مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی در آئین رونمایی از کتاب «مو به مو»، یکی از آثار این مؤسسه، که با حضور اساتید و جویندگان ناب معارف انقلاب اسلامی برگزار شد، به تشریح رسالت‌های مؤسسه پرداخت و گفت: حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب بهترین، شایسته‌ترین و بایسته تر ین کار دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی است که از طریق انجام پژوهش‌های عمیق، شایسته و همه‌جانبه صورت می‌گیرد.

وی گفت: به همین دلیل در مؤسسه پژوهش‌های متعدد و متنوعی در بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، آموزشی، تربیتی، علمی، حقوقی، قضائی و در ابعاد مختلف اندیشه و آرای رهبری معظم انقلاب که برگرفته از مبانی ناب اسلام انقلابی و وحیانی و مکتب اهل بیت علیهم‌السلام است، انجام می‌شود. این پژوهش‌ها در یک فرایندی به‌دست چاپ و نشر سپرده می‌شود که امروز شاهد رونمایی یکی از همین آثار هستیم.

معاون پژوهش و آموزش مؤسسه انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که انقلاب اسلامی، انقلابی است که در قرن گذشته توانسته حرکت عمومی جامعه انسانی را تحت تأثیر خودش قرار دهد و همگان به تأثیرات شگرف آن واقف هستند، بیان داشت: در هزاره سوم تداوم انقلاب اسلامی را به‌عنوان یک شگفتی بیشتر از شکل گرفتن انقلاب اسلامی و رشد و تعالی آن را شاهد هستیم.

رهبر معظم انقلاب همانند امام راحل مشتاقان و علاقمندانی دارند که در کشور و کشورهای مختلف نذورات و هدایایی به معظم‌له تقدیم می‌کنند و زندگیشان از همان محل تأمین می‌شود و این به این معنی نیست که زمانی هم این نذورات و هدایا زیاد هم می‌رسد زندگی آکنده از زیاده‌روی داشته باشند، هر دو علی‌رغم این‌که در اوج قرار دارند در زندگی به حداقل‌ها اکتفا می‌کنند و مازاد را به مستمندان و نیازمندان انفاق می‌کنند

وی ادامه داد: آنچه در قرن گذشته شروع یک انقلاب بود، شکل‌گیری انقلاب به‌صورت گسترده در بین ملل مختلف و هماوردی با نظام سلطه، نکته دیگری است که ما در چهل و چهار سالگرد پیروزی انقلاب آن همراهی و همگامی و استواری را از ابتدا تا الان هم در رهبران و هم در مردم دیدیم.

اسحاقی خاطرنشان کرد: امام و امت در طول این چهل و چهار سال از پیروزی انقلاب اسلامی هم در نظر و هم در عمل همراه و همگام بودند تا رسیدن به مقصد اصلی که پرچم انقلاب اسلامی به دست امام عصر عجل‌الله تعالی فرجه الشریف تقدیم بشود.

وی یادآور شد: این پژوهش‌ها در گروه‌های مختلف سامان پیدا می‌کند، اولویت‌های پژوهشی تعیین می‌شود و همفکری‌هایی صورت می‌گیرد و ضمن این که در مراحل مختلف مورد نقد و ارزیابی توسط صاحب نظران و اندیشمندان قرار می‌گیرد به صورت یک متن فاخر به شکل شایسته به نشر در می‌آید ضمن این‌که به‌عنوان یک مرجع پژوهشی در دست صاحب نظران و اندیشمندان قرار می‌گیرد و همچنین به‌عنوان متن آموزشی هم بر اساس آن کار می‌شود.

معاون پژوهش و آموزش مؤسسه انقلاب اسلامی گفت: کتاب «مو به مو» که توسط استاد دانشگاه عبدالله گنجی تألیف شده به‌گونه‌ای به یک سوال اساسی و نکته اساسی که در ذهن و اندیشه‌ها است جواب می‌دهد و از شبهات و تحریف و انحرافات از خط امام راحل با بازخوانی دقیقی که رهبری معظم انقلاب به‌عنوان وارث شایسته و آشنا به خط امام و مبانی و اندیشه و سیره و روش امام تفسیر صحیح و درستی را هم در نظر و هم در عمل نشان می‌دهند و به همین خاطر یک کتاب مرجعی برای صاحب نظران و اندیشمندان انقلاب اسلامی است و به‌گونه‌ای در حفظ و نشر آثار انقلاب اسلامی و خط امام هم مؤثر است.

همچنین بخوانید:
دعای روز دهم ماه مبارک رمضان + اوقات شرعی

وی خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از پژوهش‌های مؤسسه به همت انتشارات انقلاب اسلامی به دست چاپ سپرده می‌شود و در نمایشگاه کتاب سال آینده بخشی از آن‌ها را شاهد خواهد بود و کنار هم منظومه فکری رهبری را در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نشان می‌دهد و این درهم تنیدگی هم در نظر و هم در عمل و بهره‌گیری از آموزه‌های وحیانی که برای مستندات آن در آیات و روایات تلاش‌هایی هم صورت گرفته و کاملاً قابل تطبیق هست به سرمایه‌ای برای تداوم راه انقلاب اسلامی است.

هزینه‌های زندگی رهبر انقلاب از کجا تأمین می‌شود؟

حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان، عضو سابق بیت امام خمینی (ره) و رئیس دفتر وجوهات مقام معظم رهبری در آئین رونمایی از کتاب مو به مو به دوران همراهی‌اش با امام راحل و رهبر انقلاب پرداخت و گفت: خدا توفیق داد که ۲۶ سال با امام خمینی (ره) در قم، نجف اشرف و تا لحظه رحلت ایشان در جماران همراهشان باشم و حدود ۴۰ سال اراده به رهبری و ۳۰ سال ارتباط نزدیک با ایشان به‌عنوان نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید، تولیت مسجد مقدس جمکران و مسئولیت وجوهات شرعی و…. همراهی داشته باشم.

وی گفت: به‌عنوان فردی که در حدود ۶۰ سال بیشترین ارتباط را با امام راحل و رهبر معظم انقلاب داشته‌ام باید بیان کنم که این دو شخصیت تطابق ۱۰۰ درصدی با هم داشتند.

وی افزود: کتاب «مو به مو» بسیار ارزشمند و نکات بسیار مهم و بدیعی در آن جمع‌آوری شده است و یک نکته‌ای که باید بیشتر به آن پرداخته شود رمز اصلی انطباق این دو بزرگوار (امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب) است.

تولیت مسجد مقدس جمکران با رمزگشایی از علت اصلی انطباق شخصیت رهبر معظم انقلاب با امام راحل بیان داشت: رمز اصلی انطباق شخصیت رهبر معظم انقلاب با امام خمینی (ره) را جدای از شاگردی، ارتباط عمیق، اشراف بر مواضع امام و …، نکته اساسی و زیربنایی انطباق این است که مبنا و اصل تفکر هر دو نفر یکجا هست و آن این‌که نگاه و تفکر آنان منبعث از قرآن است و هر دو از اعماق جان به همه قرآن توجه دارند.

وی ادامه داد: هر دو با همه وجود باور دارند که محمد رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله «اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم» بودند و مبنا اعتقادی هر دو آن‌قدر در اعماق وجودشان راسخ است که همه رفتارهاشون و اعتقاداتشان منطبق بر این مبنا اصلی ثابت و استوار است.

حجت‌الاسلام رحیمیان، رهبر فرزانه انقلاب را بهترین مفسر راه امام خمینی (ره) معرفی کرد و افزود: ۲۵ سال است که رهبر معظم انقلاب در سالروز رحلت امام راحل به ایراد سخن می‌پردازند و جا دارد بیان کنم که هیچ‌کس به اندازه رهبری در تبیین تفکر امام سخن نگفته و آن هم با عمق و حسابگری دقیق در مورد آنچه در مورد امام مطرح کردند. ایشان کسی است که از خط امام در برابر تحجد و اباهی‌گری و از انواع انحرافات که بعد از رحلت امام مطرح کردند، صیانت کرد. آن کسی که جواب همه جریان نفاق و غرب گرا که در حین و بعد از حیات امام راحل سر برآوردند را با استدلال بیان کردند، رهبری معظم بودند.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در حقیقت هر آنچه امام اعتقاد داشتند را در مقام عمل تجلی دادند، امام خمینی (ره) پایه‌گذار حزب‌الله در لبنان بود و رهبر معظم انقلاب با راهبری دقیق حزب‌الله را شکوفا کردند که در جنگ ۳۳ روزه پوزه اسرائیل را به خاک مالیدن و حزب الله برای اولین بار ارتش رژیم صهیونیستی را که در جهان به‌عنوان ارتش شکست ناپذیر مطرح می‌کردند، شکست داد. حزب‌الله برگرفته از نگاه امام راحل و با راهبری رهبر معظم انقلاب و مجاهدت سید حسن نصرالله رژیم صهیونیستی را به زانو در آورد.

نماینده سابق رهبر معظم انقلاب در بنیاد شهید گفت: در طول سالیان گذشته هر چالشی که در آن با استکبار و ابرقدرت‌ها روبرو بودیم پیروزی از آن جمهوری اسلامی ایران بود و این مهم و تداوم انقلاب برگرفته از خط امام راحل و رهبری مقام معظم رهبری بود.

وی امیدآفرینی را از ویژگی‌های مشترک امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب برشمرد و تاکید کرد: در ۲۰ جلد صحیفه امام و در مجموع سخنان رهبری در این ۳۰ سال، یک تعبیر از جنس سیاه‌نمایی وجود ندارد و سراسر القا امید به آینده و آن هم برگرفته از قرآن و عترت است.

عضو ارشد بیت امام خاطرنشان کرد: هر دو بزرگوار در طول مدت همراهی که داشتم هرگز نماز شبشان ترک نشد، پیوند قلبی با عبودیت و هرچه دارند از این پیوند و ارتباط با قرآن و باور به قرآن در هر دو بزرگوار است.

وی در تبیین وجه تشابه زندگی امامین انقلاب گفت: در زندگی هر دو بزرگوار ریالی از بیت‌المال هزینه نشد. با این‌که امکانات، چه وجوهات شرعی و چه بیت‌المال تحت مدیریت به اندازه یک ریال در زندگیشان هزینه نمی‌شود و تاکنون نشده است.

یار دیرین امام و رهبری با بیان این‌که شاید این سوال مطرح شود که هزینه زندگی رهبر معظم انقلاب از کجا تأمین می‌شود، پاسخ داد: رهبر معظم انقلاب همانند امام راحل مشتاقان و علاقمندانی دارند که در کشور و کشورهای مختلف نذورات و هدایایی به معظم‌له تقدیم می‌کنند و زندگیشان از همان محل تأمین می‌شود و این به این معنی نیست که زمانی هم این نذورات و هدایا زیاد هم می‌رسد زندگی آکنده از زیاده‌روی داشته باشند، هر دو علی‌رغم این‌که در اوج قرار دارند در زندگی به حداقل‌ها اکتفا می‌کنند و مازاد را به مستمندان و نیازمندان انفاق می‌کنند.

وی ادامه داد: علی‌رغم پول و اجناسی که به عنوان هدیه به امام تقدیم می‌شد حداقل برای زندگی استفاده کرده و مابقی انفاق شد و زمانی که از دنیا رفتند ریالی برای فرزندان خودشان به‌عنوان ارث نگذاشتند.

حجت‌الاسلام رحیمیان اذعان داشت: با توجه به این‌که فتوا خود رهبر معظم انقلاب است که به هدیه خمس تعلق نمی‌گیرد، اما ایشان خودشان ابتدا خمس هدایایی که به ایشان داده می‌شود را پرداخت می‌کنند و حداقلی آن را برمی‌دارند و مابقی را بلافاصله برای مناطق محرم می‌فرستند و خانه‌هایی که در برخی مناطق محروم ساخته می‌شود و خودشان هم نمی‌دانند از چه محلی است، از همین هدایا تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین امام راحل و رهبر معظم انقلاب هدایای نفیسی که دریافت می‌کنند به موزه امام رضا علیه‌السلام می‌دهند که در این موزه برای همگان قابل رؤیت است.

تولیت آستان مقدس مسجد جمکران توجه ویژه به خانواده معظم شهدا را از دیگر وجوه مشترک امام راحل و رهبر معظم انقلاب دانست و تصریح کرد: امام خمینی حتی اواخر عمر شریفشان تاکید داشتند برایشان دیدار با خانواده شهدا را برنامه‌ریزی کنند و در دوران مسئولیتم در بنیاد شهید یک دنیا خاطرات با رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده معظم شهدا دارم.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب سه اصل و مهم را برای خودشان حتماً توجه دارند، تشرف به حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام و مسجد جمکران و همچنین دیدار با خانواده معظم شهدا.

حجت‌السلام رحیمیان در پایان گفت: کتاب «مو به مو» یکی از صحنه‌های معرفی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,