جوانی فرصت مناسبی برای دعا، مناجات و راز و نیاز با خداست

جوانی فرصت مناسبی برای دعا، مناجات و راز و نیاز با خداست
اسفند 9, 1401
28 بازدید

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با بیان اینکه جوانی فرصت مناسبی برای دعا و مناجات و راز و نیاز با خداست، اظهار داشت: تخلق به اخلاق و آداب دانشجویی را در دانشگاه بسیار مهم است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) همزمان با جشن اعیات شعبانیه که در دانشگاه اهل بیت (ع) برگزار شد اظهار داشت: رجب، شعبان و رمضان ماه سلوک و تربیت نفس، عقل و بدن است.

وی افزود: اگر نفس خوب تربیت شود آدمی صاحب فضیلت‌های اخلاقی و کمالات و اگر عقل به درستی تربیت شود انسان صاحب ادراک و فهم می‌شود؛ هر چه فهم انسان دقیق‌تر و عمیق‌تر باشد جایگاه او بالاتر خواهد رفت. بخشی از کمالات به فهم و درک مربوط می‌شود.

رمضانی با بیان اینکه انسان باید بدن خود را تربیت کند عنوان کرد: همه اعضا و جوارح باید تربیت شود و در سایه همین تربیت است که آدمی خود را به انجام یک سری آداب موظف می‌داند در خطبه متقین آمده انسان راست بگوید و دروغ نگوید. راستگویی را خدا دوست دارد و انسان مؤمن راستگویی را به هر چیزی ترجیح می‌دهد و وقتی هم که می‌خواهد رضایت پروردگار را جلب کند می‌داند که خداوند راستگویی را دوست دارد از این رو همواره در این مسیر قرار می‌گیرد.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) ادامه داد: در زمینه گوش انسان مؤمن هر آنچه که نافع است و برایش منفعت دارد را گوش می‌دهد مانند شنیدن نصیحت؛ همچنین در راه رفتن متواضعانه گام بر می‌دارد و رفتاری معتدل و خردمند دارد. همه اینها باعث می‌شود که کمالات انسان بالا برود.

وی با استناد به بیانی از مرحوم آیت الله طباطبایی درخصوص مناجات شعبانیه گفت: دعاهایی که از اهل بیت به ما رسیده را قرآن ساعد گویند مرحوم علامه طباطبایی می‌فرمودند از دعاهایی که بسیار زیبا است مناجات شعبانه است که در فرازی از آن آمده الهی ان اخذتنی بجرمی اخذتک بعفوک و ان اخذتنی بذنوبی اخذت بمغفرتک و…..؛ در بخش دیگری از دعا آمده وقتی به گناهان خود نگاه می‌کنم می‌خواهم از خود فرار کنم و زمانی که کرم و بزرگی تو را نگاه می‌کنم تنها بخشندگی تو را می بینم.

همچنین بخوانید:
مراسم شب قدر در ۲۳۰ مسجد تربت حیدریه برگزار می‌شود

رمضانی بیان داشت: در میان دانشجویان دانشگاه، صاحب صداهای زیبا دیده می‌شود که می‌توانند هفته‌ای یک بار مناجات شعبانیه را در جمع دانشجویان بخوانند، الفاظ و معانی این مناجات و دعاها بسیار زیباست. جوانی فرصت مناسبی برای دعا و مناجات و راز و نیاز با خداست.

دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در ادامه تخلق به اخلاق و آداب دانشجویی را در دانشگاه بسیار مهم دانست و گفت: ما قبل از هر چیز باید خودمان را بشناسیم، انسان باید برای خود ارزش و جایگاه والایی قائل باشد و بداند جایگاهش بلند است و نباید خود را کوچک کند.

وی اظهار کرد: باید با خودمان ارتباط درستی برقرار کنیم و نگاه درستی به خودمان داشته باشیم، باید هستی و خودمان را زیبا و مثبت ببینیم و نگاه دقیق، معنادار، مثبت و عمیقی به خود داشته باشیم، زیرا خداوند ما را به عنوان پدیده‌ای معنادار آفریده است.

برچسب‌ها:, , , , , , ,