پیمایش ملی «گرایش مردم ایران به نیکوکاری» رونمایی می‌شود

پیمایش ملی «گرایش مردم ایران به نیکوکاری» رونمایی می‌شود
اسفند 11, 1401
23 بازدید

علیرضا اسکندری‌نژاد گفت: در پیمایش ملی «گرایش مردم ایران به نیکوکاری» انگیزه‌های مردم و رفتارهای نیکوکارانه مورد سنجش قرار گرفته است.

علیرضا اسکندری‌نژاد، مسئول تیم پژوهشی پیمایش ملی «گرایش مردم ایران به نیکوکاری» در گفت‌وگو با مهر، اظهار داشت: این پیمایش با مشارکت جمعی از اساتید دانشگاه و نیز فعالان و کنشگران عرصه نیکوکاری و با همت واحد اطلس خیر ایران (وابسته به مرکز خیر ماندگار) طراحی و انجام شده است. نخستین نکته با اهمیت در خصوص این پیمایش ملی آن است که طی دهه‌های اخیر هیچ پیمایشی در حوزه وقف و نیکوکاری مشخصاً حوزه خیرخواهی در وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سایر نهادها و دستگاه‌های دولتی انجام نشده است که بتواند در این حوزه اطلاعات و داده‌های ارزشمندی را در اختیار سیاستگذاران، کنشگران و بازیگران اصلی این حوزه قرار دهد.

وی ادامه داد: مرکز خیر ماندگار با تأسیس واحد اطلس خیر ایران تلاش کرده است خلاء اطلاعات و داده‌های متقن در عرصه وقف و نیکوکاری را تا حد زیادی رفع کند زیرا اطلاعاتی که از خیریه‌ها و سیاستگذاران حوزه خیر دریافت می‌کردیم بسیار اندک بود و بسیاری از افراد که در این حوزه مشغول فعالیت هستند بر حسب دریافت‌های شهودی و فردی و کاملاً محدود خودشان عمل می‌کنند و داده‌ای در این حوزه در اختیار ندارند که بر حسب آن تصمیم‌گیری و عمل کنند بنابراین، واحد اطلس خیر ایران، پژوهش‌های مختلفی را برنامه‌ریزی کرد که یکی از آن‌ها پیمایش ملی گرایش مردم ایران به نیکوکاری است.

اسکندری‌نژاد با بیان اینکه این پیمایش می‌تواند خلأهای اطلاعاتی و داده‌ای را در این حوزه کاهش دهد، گفت: ‏مجری این پیمایش، دانشگاه فردوسی مشهد و ناظر آن، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران بوده است و نتایج آن، قابلیت تعمیم به کل مردم ایران را دارد. این پیمایش، یک سری از متغیرهای بسیار مهم در حوزه خیرخواهی و نیکوکاری را مورد سنجش قرار داده و راجع آن‌ها می‌توان تقریباً با سطح اطمینان ۹۵ درصد به عنوان یک سنجه آماری و فنی صحبت کرد. برای مثال درباره اینکه مردم ایران غالباً در چه بازه‌های زمانی کار خیر انجام می‌دهند؟ به چه صورت و از طریق چه مسیرهایی اقدام به انجام کار خیر می‌کنند؟ آیا ترجیح می‌دهند که خودشان به صورت فردی کار خیرخواهانه انجام دهند یا در قالب گروهی اقدام به انجام این کارها می‌کنند؟ میزان عضویت مردم ایران در نهادهای نیکوکارانه چقدر است؟ چند درصد مردم ایران به صورت مستقیم و غیر مستقیم در انجمن خیریه‌ها و یا نهادهای دیگر فعالیت می‌کنند؟ ‏صحبت می‌شود.

همچنین بخوانید:
تمدید مهلت ارسال مقاله به همایش بین المللی «فقه و تربیت»

مسئول تیم پژوهشی پیمایش ملی گرایش مردم ایران به نیکوکاری ادامه داد: همچنین در این پیمایش انگیزه‌های مردم و رفتارهای نیکوکارانه مورد سنجش قرار گرفته است برای مثال یکی از متغیرهای بسیار مهمی که برای اولین بار در ایران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت میزان اعتماد به نهادهای نیکوکاری در ایران؛ اعم از خیریه‌ها و نهادهای دولتی که در حوزه خیرخواهی فعالیت‌های خیر انجام می‌دهند، است. برخی داده‌هایی که در این پژوهش و پیمایش ملی به دست آمد بسیار می‌تواند از منظر سیاستگذاران و بازیگران این حوزه مهم و شگفت‌انگیز باشد.

برچسب‌ها:, , , , , ,