آیت الله بروجردی در راه تقریب مذاهب اسلامی بسیار موفق بودند

آیت الله بروجردی در راه تقریب مذاهب اسلامی بسیار موفق بودند
اسفند 13, 1401
12 بازدید

حجت الاسلام حمیدشهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با آیت الله کریمی جهرمی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، دکتر شهریاری درابتدای این دیدار گزارشی از اقدامات، فعالیت ها و برنامه های مجمع جهانی تقریب در سطح جهان اسلام ارائه کرد.

در این دیدار آیت الله کریمی جهرمی با تقدیر و تشکّر از فعالیت‌ها و برنامه‌های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: هیچ کسی در اصل ضرورت تقریب بین مذاهب اسلامی تردید ندارد و همه امّت اسلام به دستور قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم‌السلام باید در مقابل دشمنان اسلام متّحد باشند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در قسمت دیگری از این دیدار، با اشاره به روایت متواتر ثقلین در منابع اسلامی افزود: پیامبر مکرّم اسلام با بیان این روایت عظیم، محور وحدت در امّت اسلامی را مشخّص کردند و فرمودند با تمسّک به قرآن و اهل بیت(ع)، هیچ گاه دچار تفرقه و گمراهی نخواهید شد.

وی با بیان سابقه تلاش علمای بزرگ برای عدم تفرقه بین امّت اسلامی بیان کرد: تشتّت و اختلاف، قدرت منسجم و قوی امت اسلامی را ضعیف و کم‌توان می‌کند؛ لذا بزرگان خردمند و فکور ما امثال علامه شرف الدین‌ها، آیت الله بروجردی‌ها و آیت الله گلپایگانی‌ها در این فکر بودند و تلاش‌های پر ثمر بسیاری کردند.

این مرجع تقلید با اشاره به بحث تقریب در زمان آیت الله بروجردی اظهار داشت: سید الطایفه آقای بروجردی اعلی الله مقامه الشریف در این راه بسیار موفق بودند و توانستند ارتباط محکمی با الازهر مصر و علما و اندیشمندان بزرگ جهان اسلام برقرار نمایند و بسیاری از آثار و تالیفات شیعه مانند المختصر النافع را به دست آنها در بلاد غیر شیعه منتشر نمایند.

همچنین بخوانید:
راهی که مثل کندن کوه با مژه چشم است

آیت الله کریمی جهرمی در بخشی از سخنان خود به یکی از آفاتی که در راه تقریب باید بسیار مراقب بود اشاره کرد و گفت: مبادا تحت این عنوان، عقیده به اهل بیت علیهم السلام در انسان سست شود یا به مقامات آن بزرگواران بی ‌اعتنایی صورت گیرد. باید بدانیم که اصل علم و رشد آدمی در زندگی، از درگاه اهل بیت علیهم السلام است.

وی در ادامه، با تاکید بر ضرورت نزدیکی و ارتباط بیشتر دو حوزه بزرگ نجف و قم گفت: در همه پدیده‌های جهان اسلام، مخصوصاً تقریب بین مذاهب، چنانچه بین حوزه بزرگ نجف اشرف و حوزه عظیم قم هماهنگی و انسجام بیشتری برقرار باشد یقیناً این حرکت با وزانت و تقدّس بیشتری ادامه پیدا می‌کند و نتایج بیشتری خواهد داشت که به نفع امّت اسلامی است.

آیت الله کریمی جهرمی در پایان بر ضرورت تقریب با محوریت ثقلین و پرهیز از اختلاف و تفرقه در امّت اسلامی تاکید کرد.

برچسب‌ها:, , ,