دریافت بیش از ۳ هزار اثر از ۵۰ ملیت در جشنواره شیخ طوسی

دریافت بیش از ۳ هزار اثر از ۵۰ ملیت در جشنواره شیخ طوسی
اسفند 14, 1401
12 بازدید

رئیس پژوهشگاه المصطفی گفت: در فراخوان آثار جشنواره، حدود ۳ هزار اثر در ۲۲ زبان از ۵۰ ملیت در دبیرخانه جشنواره دریافت شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام رضایی رئیس پژوهشگاه بین المللی المصطفی در آیین اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی که در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی (قدس سره) برگزار شد، به ارائه گزارشی از برگزاری این جشنواره پرداخت.

وی با گرامیداشت مقام شیخ طوسی، عالم بزرگ جهان اسلام اظهار داشت: جشنواره پژوهشی المصطفی به نام این شخصیت بزرگ در مکتب اهل بیت (علیهم السلام) مزین است و لازم است پژوهشگران و محققان المصطفی ایشان را الگوی فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود قرار دهند.

وی ادامه داد: معرفی ظرفیت‌ها و توانمندهای پژوهشی و ایجاد انگیزه در فعالیت‌های تحقیقاتی و ایجاد تعاملات علمی از دیگر اهدافی است که جشنواره شیخ طوسی به آن دست یافته است.

رئیس پژوهشگاه المصطفی خاطرنشان کرد: در فراخوان آثار جشنواره، حدود ۳ هزار اثر در ۲۲ زبان از ۵۰ ملیت در دبیرخانه جشنواره دریافت شد. در عرصه پایان نامه ها با توجه به آثار دریافتی می‌توان گفت جامعهالمصطفی از مراکز علمی پیشرو در جهان به شمار می آید.

وی با اشاره به آثار دریافتی بخش فراخوان مقاله جشنواره شیخ طوسی ابراز داشت: موضوع فراخوان مقاله بیست و چهارمین جشنواره شیخ طوسی جهاد تبیین و گفتمان انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل اعلام گردید که خوشبختانه در این زمینه آثار بسیار فاخری به جشنواره ارسال شد.

حجت الاسلام رضایی تکریم از شخصیت‌های موثر علمی را یکی دیگر برنامه‌های سالانه جشنواره شیخ طوسی برشمرد و ابراز داشت: در این جشنواره نیز از شخصیت علمی حجت الاسلام والمسلمین ربانی به عنوان بنیان گذار جشنواره شیخ طوسی تقدیر خواهد شد.

دریافت بیش از ۳ هزار اثر از ۵۰ ملیت در جشنواره شیخ طوسی

اساس جهاد تبیین گسترش معارف اهل بیت(ع) در جهان است

حجت الاسلام قمی ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره، به تجلیل از شخصیت برجسته شیخ طوسی پرداخت و اظهار داشت: ‌این علما و شخصیت‌های علمی برجسته، مصداق علما ورثه الانبیا هستند و اجازه ندادند تطورات و تحولات اجتماعی و سیاسی تاریخ، به مکتب اهل بیت(علیهم السلام) ضربه‌ای وارد نماید.

وی ایفای رسالت وراثت انبیاء را مستلزم فداکاری و از خودگذشتی دانست و یادآور شد: عالم اگر به خودبینی دچار باشد به بُت تبدیل می شود، اما اگر در مسیر جهاد علمی خود را نبیند، عالم ربانی خواهد بود.

وی اعطای لقب شیخ الطائفه به شیخ طوسی را به دلیل رویکرد آینده‌نگرانه این عالم برجسته دانست و خاطرنشان کرد: گاهی ما تصور می‌کنیم آینده مشکل ما نیست و به آیندگان مربوط است و گرفتار روزمرگی می‌شویم. ویژگی علمای بزرگ ما این بود که محصور زمان خود نبوده و آینده‌نگر بودند. ‍

حجت‌الاسلام قمی، یکی از اقدامات شایسته و دوراندیشانه پس از انقلاب اسلامی را توجه به حوزه‌های علمیه در خارج از کشور و طلاب بین‌المللی دانست و تصریح کرد: امروز شاهد هستیم به برکت انقلاب اسلامی یک شبکه گسترده از فرهیختگان و نویسندگان بابصیرت و دردمند در جهان شکل گرفته است و امروز فرزندان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) در گوشه کنار جهان اثرگذار هستند.

همچنین بخوانید:
جوانی فرصت مناسبی برای دعا، مناجات و راز و نیاز با خداست

وی بشر امروز را نیازمند معارف تدوین شده در جامعهالمصطفی خواند و یادآورشد: بشر امروز از تنهایی، نا امنی، پوچ‌گرایی، اضطراب، بی عدالتی و بی‌کرامتی رنج می برد و تشنه معارفی است که در نهادهای علمی فاخری همچون المصطفی ارائه می‌شود.

معاون ارتباطات بین الملل دفتر مقام معظم رهبری، جهاد تبیین را فلسفه وجود المصطفی برشمرد و تاکید کرد: هرچند در برخی مسائل سیاسی مانند حوادث اخیر که یک هجوم گسترده در فضای مجازی علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت، جهاد تبیین ضرورت بلکه فوریت دارد، اما اساس جهاد تبیین، نشر و گسترش معارف اهل بیت(علیهم السلام) است. گزاره‌های انسان ساز، جامعه ساز و تمدن ساز در اسلام ناب یافت می‌شود و این کاری است که در جشنواره شیخ طوسی درحال انجام است و جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: در جهاد تبیین باید مخاطب خود را انسانیت قرار دهیم. هر مقاله‌ای که تدوین می‌شود و تحقیقی که انجام می‌گردد باید بتواند بدون بازنگری و ویرایش مجدد قابل عرضه به مجامع علمی جهان باشد. ما موظف هستیم معارف اسلامی را بر اساس قرائت اهل بیت(علیهم السلام) که تجسم آن در کلام امام و رهبری است ارائه نماییم. امروز ما با انواع اسلام تکفیری، امریکایی و انگلیسی مواجه هستیم، اما آنچه که باید تبیین شود اسلام ناب است.

حجت‌الاسلام قمی در پایان دیده شدن محصولات علمی در عرصه جهانی را ضروری خواند و خاطرنشان کرد: دیده شدن یک علم است و اگر اثری به خوبی دیده نشود، بسان انجام نشدن آن است. یکی از ویژگی‌های خدمات ارزشمند حجت الاسلام ربانی نیز دیده شدن و اثرگذاری خدمات ایشان است.

دریافت بیش از ۳ هزار اثر از ۵۰ ملیت در جشنواره شیخ طوسی

ضرورت ایجاد ساختار مناسب در عرصه جهاد تبیین

سهیل اسعد در ادامه فهم درست از جهاد تبیین را ضروری دانست و ابراز داشت: این مهم به مقدماتی نیاز دارد که کمتر پرداخته شده و یکی از این مقدمات ایمان و هجرت است. ما در مقدمه سازی جهاد تبیین که زمان مستعدسازی است، دچار افراط و تفریط هستیم.

وی ادامه داد:‌ مسئله بعدی ایجاد ساختار مناسب برای جهاد تبیین است. در فضای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای ما از ساختارهای کامل برای فعالیت فرهنگی برخوردار نیستیم. در بحث جهاد تبیین با پراکندگی فراوانی در فعالیت‌ها روبرو هستیم و این مسئله به کار ما ضربه وارد می‌کند.

گفتنی است در بیست و چهارمین جشنواره بین المللی پژوهشی شیخ طوسی ضمن تقدیر از صاحبان آثار برگزیده پژوهشی و ارائه چهار مقاله منتخب توسط محققان و پژوهشگران المصطفی، از شخصیت علمی حجت الاسلام ربانی تقدیر به عمل آمد.

برچسب‌ها:, , , ,