مهمانی نور به وسعت دل‌های مردم کویر/ آسمان شب درخشید

مهمانی نور به وسعت دل‌های مردم کویر/ آسمان شب درخشید
اسفند 17, 1401
23 بازدید

سمنان- مردم استان سمنان همزمان با شب ولادت با سعادت امام عصر(عج) بقیه الله الاعظم (عج) سراسر نور و شادی شد و مساجد و تکایا و بقاء و میادین، مملو از نور و جشن و سرور شدند.

‌خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: آئین ویژه نیمه شعبان همزمان با شامگاه سه شنبه در اقصی نقاط استان سمنان در حال برگزاری است. شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان شهرها و روستاها را آذین بندی کرده و مردم هم کوچه‌ها و محلات را آراسته و آذین بسته‌اند تا همه جا یک صدا غرق در نور و شور و شعف باشد.

عید مهدویت امشب در تمام آسمان استان سمنان سیطره انداخته و مساجد و بقاع متبرکه و حتی شوارع و معابر، مملو از نور و جشن و سرور است. از همه جا صدای مولودی خوانی و جشن می‌آید مردم در مقابل ایستگاه‌های صلواتی و موکب‌های شادی ایستاده‌اند و با شیرینی و شربت پذیرایی می‌شوند.

جشن در کوی و برزن

کوچه به کوچه رنگ و نور متفاوتی دارد. مردم مقابل خانه‌هایشان را آذین بندی کرده و کوچه‌هایشان را نورانی کرده‌اند در محلات میزهایی قرار داده‌اند و هر کس هر کاری از دستش بر می‌آمده در این نیمه شعبان در طبق اخلاص گذارده است. کسی شیرینی می‌آورد دیگری نقل و شربت آورده و آن یکی شکلات بین بچه‌ها تقسیم می‌کند تا هر کس در شیرینی کام دیگران سهیم باشد.

خیابان‌ها مملو از خودرو است و در معابر اصلی حرکت خودروها کند شده است. مردم از این فرصت استفاده کرده، به میان خودروها می‌آیند و سعی دارند تا کام مردم را شیرین کنند. هر کس به نوبه خودش در این جشن سهمی دارد. از سوی دیگر مراسم محوری نیز در جای جای استان سمنان در حال برگزاری است. در تمام شهرستان‌های استان امشب قرار است ویژه برنامه احیای شب نیمه شعبان برای نخستین بار برگزار شود.

حجت الاسلام عباس عبدالهی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، اعلام کرد که سه مسجد در شاهرود، یک مسجد در سمنان، چهار نقطه در میامی، دو نقطه در مهدی‌شهر، یک مسجد در بی ارجمند و … میزان این مراسم محوری هستند که سخنرانی و ادعیه متبرکه و… در زمره برنامه‌های خاص آن است.

مهمانی نور به وسعت دل‌های مردم کویر/ آسمان شب درخشید

موکب‌ها برپا شدند

هیئت‌های مذهبی هم تلاش دارند تا مراسم مختلفی را برپا کنند در برخی نقاط شهرهای شاهرود، گرمسار، سمنان و دامغان موکب هایی نیز برپا شده است یکی از این ایستگاه‌ها، چند جوان هستند که روی خودروها عبارات مناسبتی می‌نویسند و بلندگو هم سلام فرمانده دو که این روزها دوباره گل کرده، را پخش می‌کنند.

کارهای زیبای فرهنگی نیز شده است مثلاً ایستگاهی در شاهرود هشتگ به عشق مهدی را ترویج می‌کند و با شیرینی خانواده‌ها را پذیرایی می‌کند. بین مردم همچنین بسته‌های فرهنگی نیز توزیع می‌شود. امروز اینجا همه به عشق مهدی جمع شده‌اند و هر کس از دستش هر کاری بر می‌آید انجام می‌دهد.

جشن مهدویت

یک کارشناس مذهبی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه امید افزایی مهمترین موضوع در ولایتمداری و مهدویت است، گفت: انتظار اصلاً با امید عجین است در واقع اصلاً این دو یکی هستند و لذا فرهنگ انتظار با فرهنگ امید عجین است در نتیجه بهترین کاری که باید کنیم این است که در جامعه امید افزایی را ترویج دهیم.

حجت الاسلام محمد حسین پور با بیان اینکه دومین موضوعی که باید بین جوانان ترویج دهیم، فرهنگ زندگی مهدوی است یعنی تقوا، سبک زندگی منتظر گونه و … است، تاکید داشت: در این جنگ ترکیبی دشمنان نباید به راحتی از کنار چنین مناسبت‌های ویژه ای عبور کنیم لذا باید از آن بهره مند شویم.

وی با بیان اینکه راهکار بهره‌مندی از این مناسبت‌ها همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فرمودند، تبیین است، افزود: بیان کردن واقعیت‌ها بیان کردن مسائل برای جوانان بیان کردن اصل زندگی مهدویت بر پایه انتظار و فلسفه آن از جمله مسائلی است که از خیلی کودکی باید با بچه‌هایمان کار کنیم وگرنه روایت‌های دشمنان در ذهن شأن جایگزین می‌شود.

انتقال فرهنگ مهدویت

حضور خانواده‌ها در معابر برای حضور در مراسم ویژه نیمه شعبان نکته قابل توجهی است یکی از همین هم استانی‌ها به خبرنگار مهر، می‌گوید: نیمه شعبان اصلاً برای بچه‌ها است که با نام مهدی (عج) آشنا شوند و بدانند که جامعه منتظر ظهور ایشان است.

حسین فخار زاده با بیان اینکه همانطور که پدران ما از کودکی به ما آموخته‌اند که بعد از هر ذکر صلوات باید برای تعجیل در فرج نیز دعا کرد، ما نیز به بچه‌هایمان می‌آموزیم و این سینه به سینه منتقل می‌شود و به نظر می‌رسد که مهمترین میراث ما برای بچه‌هایمان هم همین دیانت و فرهنگ انتظار باشد، ابراز کرد: در صورتی که ما آنها را با فرهنگ و سبک زندگی انتظار آشنا نسازیم دچار آسیب می‌شوند.

همچنین بخوانید:
نام نویسی بیش از ۳۳۰۰ نفر در شش روز نخست جشنواره قرآنی فجر

این همان نکته‌ای است که دیگر شهروند نیز به آن اشاره دارد علی میرزایی که در یکی از ایستگاه‌های صلواتی نیز کار می‌کند می‌گوید: نزدیکی به اهل بیت (ع) و به خصوص عشق به امام عصر (عج) بچه‌هایمان را از گزند مسائل و معضلات اجتماعی بیمه می‌کند لذا هر قدر بیشتر آنها را با این موضوعات آشنا کنیم به همان اندازه خیال آسوده‌تری خواهیم داشت.

مهمانی نور به وسعت دل‌های مردم کویر/ آسمان شب درخشید

برگزاری مراسم محوری

امشب مراسم محوری نیز در جای جای شهرهای استان سمنان در حال برگزاری است. خیابان مزار شاهرود بسته شده و موکب ها برپا هستند و از مردم پذیرایی می‌کنند. امشب اینجا سوزن هم پایین نمی‌آید و جمعیت از این سو به آن سو می‌رود و از هر گوشه‌ای صدای ترنم جشن بلند است. صداها در هم رفته و ولوله‌ای برپا است اما همه بر لبان شأن لبخند دارند.

شهرداری‌ها هم جایگاه‌هایی را برای استقرار ایستگاه‌های صلواتی و توزیع شربت و شیرینی ایجاد کرده‌اند از سوی دیگر سپاه نیز برنامه‌های فرهنگی زیبایی دارد که یکی از آنها برگزاری مراسم سرود زنده است. روه سرود جوانان پشت کامیون‌هایی قرار دارند و به محلات می‌روند و در میادین شهر برنامه اجرا می‌کنند برنامه‌هایی که بسیار شاد هستند.

امشب برخی مساجد حتی اطعام هم دارند نوای مولودی خوانی از مساجد بیرون می‌آید و سخنرانی مذهبی هم بخشی از این مراسم است. سخنرانی‌هایی که عمدتاً درباره اهمیت ظهور، تبیین آن برای جوانان و مسائل روز دنیا است.

دشمن مظاهر دینی ما را نشانه گرفته است

در حاشیه یکی از این مراسم، حجت الاسلام حسین صدقی کارشناس مسائل فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر، می‌گوید: دشمن تمام مظاهر دینی و مقدس ما را نشانه گرفته است و اینکه می‌بینیم بحث زن و حجاب و … در میان است در واقع این اعتقادات جوانان ما است که دشمنان آن را در مقابل تیر رس خود قرار داده‌اند و می‌خواهند که از این بابت به ما ضربه بزنند.

صدقی ادامه داد: امروز باید بیش از هر زمان هوشیار بود، ابراز کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها و بارها اعلام کردند که تبیین و جنگ روایت‌ها بهترین پادزهر شبهه افکنی دشمنان در جنگ ترکیبی است امروز دشمنان دست به تغییر و استحاله فرهنگی جوانان ما زده‌اند و ما باید برایشان واقعیت‌ها را بگوییم باید ویژگی‌های جامعه منتظر را برشماریم باید به جوانمان امید بدهیم تا هر چیزی را از دشمنان باور نکند.

وی با بیان اینکه دشمنان گاهی می‌خواهد فکر جوان ما را تغییر دهد گاهی آن را منحرف کند گاهی از اصل آن را برعکس کند لذا باید برای هر کدام از این مسائل، عامل مقابله کننده داشته باشیم که همه آنها در تبیین نهفته است، گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی بالغ بر ۳۰ بار بر موضوعی تاکید دارند نشان می‌دهد که باید بیشتر در آن ناحیه کار کنیم.

مهدویت و امید افزایی

کارشناس مسائل مذهبی همچنین در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: همان‌طور که دشمنان و تئوریسین‌های آمریکایی نیز درباره اسلام بیان داشتند که شیعه دو بال سبز انتظار و سرخ شهادت دارد که شیعه به واسطه عقبه خود یعنی شهادت امام حسین (ع)، استقامت و پایداری و به واسطه انتظار یعنی ظهور حضرت مهدی (عج) امید به پیروزی مستضعفان دارد.

حجت الاسلام حسین باقری با بیان اینکه تبیین ما در جشن مهدویت در امید به جوانان است، ابراز کرد: دشمنان در پی شبهه افکنی و القای ناامیدی و ناکارآمدی نظام و دین است و ما به واسطه این جشن‌ها به مردم و خصوصاً جوانان می‌گوئیم که دین و نظام ما کارآمد است و به واسطه نشر معارف دین بر تمام مشکلات فائق خواهیم آمد.

امشب سرودهای دانش آموزی و گروه‌های جوان نیز در مساجد نغمه سرایی می‌کند امشب همه جا شادی است رنگ است نور است شعف است امشب همه جا جشن ولادت با سعادت امام عصر (عج) برپا است و فردا هم این جشن‌ها ادامه دارد.

برچسب‌ها:, , , , ,