انس با قرآن در نیمه شعبان/ استان سمنان غرق در نور شد

انس با قرآن در نیمه شعبان/ استان سمنان غرق در نور شد
اسفند 18, 1401
16 بازدید

سمنان- امروز همزمان با نیمه شعبان و سالروز ولادت با سعادت امام عصر (عج) برنامه‌هایی مانند کرسی‌های تلاوت در مساجد سراسر استان سمنان در حال برگزاری است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: نیمه شعبان فرا رسید روزی که تمام استان سمنان را غرق در نور و رنگ و شور و شعور کرد؛ از شب گذشته تمام معابر، مساجد و تکایا و حتی منازل مردم میزبان جشن‌های نیمه شعبان است و هر کس به نوبه خود سهمی در کارها ایفا می‌کند.

شب گذشته همچنین مراسم معنوی احیای شب نیمه شعبان در استان سمنان برگزار شد مراسمی که با حضور پرشور مردم همراه شد و توانست استقبال خوبی را نیز شاهد باشد برنامه‌ای که از سال آتی گویا می‌تواند به مثابه برنامه‌های محوری نیمه شعبان بازهم مطرح شود.

برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری

در کنار این برنامه‌ها اما برخی برنامه‌های دیگر مانند برنامه‌های فرهنگی، هنری و حتی کرسی‌های تلاوت نیز برگزار است کرسی‌هایی که هر کدامشان یک نیت دارند برخی برای سلامتی امام زمان (عج) است و برخی برای تعجیل در فرج برخی دیگر برای خلوص دل‌ها تا حضور و ظهور، نزدیک تر شود. کرسی‌های تلاوت شامگاه گذشته، صبح و ظهر امروز و همچنین بعد از نماز مغرب و عشای امشب در اقصی نقاط استان سمنان در حال برگزاری است.

مساجد امروز به خصوص همزمان با نماز ظهر و عصر، دور خوانی قرآن را برگزار می‌کنند و از سخنرانان خواسته شده تا چند کلامی درباره نیمه شعبان نیز صحبت کنند. از آنجا که برنامه‌های نیمه شعبان مردمی است و مردم محور؛ اینجا هم مردم مجریان اصلی خواهند بود.

از دیگر رسومی که در برخی نقاط استان سمنان مرسوم است، حضور بانوان در عصمتیه‌ها و برگزاری دور خوانی قرآن است رسمی که از خیلی دیرباز مرسوم بوده و هنوز هم ادامه دارد. بانوانی که گرد هم می‌آیند و معمولاً یک مربی قرآن هم در بین شأن دارند و تلاوت چند صفحه‌ای از کلام الله مجید را انجام می‌دهند و برای سلامتی حضرت مهدی (عج) دعا می‌خوانند و دست آخر هم با چای و شیرینی پذیرایی می‌شوند. مختصر و مفید…

انس با قرآن در نیمه شعبان/ نور استان سمنان را درنوردید

برکات نیمه شعبان

یک کارشناس مذهبی درباره آثار و برکات قرآنی نیمه شعبان به خبرنگار مهر، می‌گوید: قرآن سراسر نوید است و در سوی دیگر اصلاً فلسفه نیمه شعبان نوید دادن محسوب می‌شود. قرآن کریم مژده می‌دهد که اگر دین خدا را یاری کنید خدا شما را یاری می‌کند و امروز می‌دانیم که پیروزی از آن ما است چرا که می‌توانیم این انقلاب را به پرچم اصلی‌اش یعنی امام زمان (عج) برسانیم.

حجت الاسلام محمد حسین پور با بیان اینکه فلسفه نیمه شعبان امید است امید به ظهور و آیا در قرآن کریم آیات امید بخش و نوید دهنده اندک هستند؟ بیان گفت: مردم استان سمنان خوشبختانه با دیانت شأن همواره ثابت کرده‌اند که در تمام مناسبت‌های مذهبی قرآن را فراموش نمی‌کنند و لذا این است که در تمام مناسبت‌ها کرسی‌های تلاوت اولین برنامه‌ها است.

همچنین بخوانید:
مطالعه تاریخ منطق یک مطالعه بسیار جوان است

وی افزود: ما حتی در ۲۲ بهمن و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی می‌بینیم که کرسی‌های تلاوت نخستین برنامه‌هایی هستند که برنامه‌ریزی می‌شوند و در نتیجه این نشان از در هم تنیدگی فرهنگ قرآنی با فرهنگ دینی و زندگی مردم مسلمان و نیک‌اندیش استان سمنان دارد.

دیگر برنامه‌ای که امروز و همزمان با روز نیمه شعبان شاهد هستیم، اطعام و توزیع بسته‌های معیشتی بین نیازمندان است که آن هم باز به همت مردم صورت می‌گیرد و مساجد و کانون‌های محله میزبانان طرح هستند و هر کس هر مقدار که بتواند، در آن سهمی خواهد داشت.

کمک به نیازمندان

مدیرکل کمیته امداد استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، از توزیع بسته‌های معیشتی از هفته قبل به مناسبت ایام شعبان در استان خبر داد و گفت: نمونه این بسته‌های معیشتی را در گوشه گوشه استان می‌توان مشاهده کرد برای مثال توزیع ۵۰ سبد کالا به ارزش یک میلیارد ریال در شهرستان سمنان، شامگاه گذشته صورت گرفت و توانست بخشی از نیازهای مبرم شب عید و ماه رمضان نیازمندان را رفع کند.

محمد حسین ذوالفقاری اردوی جهادی درمانی سه روزه گروه جهادی الکفیل با حضور ۱۲۰ دندانپزشک و کادر درمانی برای خدمت رسانی به ۱۵۰۰ مددجوی تحت حمایت را دیگر اقدام صورت گرفته مردمی برای نیازمندان دانست و تاکید کرد: این طرح ویژه ولادت با سعادت امام زمان (عج) هم اکنون در استان در دست اجرا است.

وی افزود: نذر قربانی به نیت سلامتی و تعجیل فرج امام عصر (عج) و توزیع گوشت قربانی بین خانواده‌های نیازمند نیز دیگر اقدامی است که کمیته امداد در سال جاری صورت داده و شماره حسابی نیز برای کمک افراد در نظر گرفته شده است.

نیمه شعبان را عید امید می‌دانند عیدی که همه در آن امیدوار هستند امیدوار برای ظهور امیدوار برای روزی که بیاید و دنیا را مملو از عدل و داد کند بیاید و مردم را برهاند. امروز مصادف با نیمه شعبان کرسی‌های تلاوت، بسته‌های معیشتی، دوره‌های قرآنی، برنامه‌های معنوی و … همه با یک هدف برگزار می‌شود آرزو برای تعجیل در فرج…

برچسب‌ها:, , , ,