فرهنگ‌سازی اصلی‌ترین مسأله در جوان سازی جمعیت است

فرهنگ‌سازی اصلی‌ترین مسأله در جوان سازی جمعیت است
اسفند 21, 1401
31 بازدید

حجت الاسلام رضا عزت زمانی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: اصلی‌ترین مسأله در حوزه جوان سازی جمعیت، مسأله فرهنگی و باز کردن گره ذهنی و ضرورت فرهنگ سازی است.

حجت الاسلام رضا عزت زمانی معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در خصوص عملکرد دولت در تخصیص و اجرای اعتبار جوان سازی جمعیت اظهار داشت: مسأله جوانی جمعیت معضلی است که به زودی آینده کشور را با مشکل روبرو خواهد کرد طبق کارشناسی‌های صورت گرفته وقت چندانی برای جبران این ضایعه وجود ندارد.

وی افزود: روزی در کشور تصمیمی گرفته شد که در زمان خودش تصمیم درستی محسوب می‌شد اما استمرار آن تصمیم اشتباهی بود؛ علی رغم تذکراتی که مکرر مقام معظم رهبری در این زمینه بیان فرمودند اما متأسفانه در دو دولت خاص که اساساً معتقد به این مسائل نبود توجه ویژه ای به آن داده نشد.

عزت زمانی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۰ به بعد این تاکید صورت گرفت و الحمدلله به همت جمعی از نمایندگان انقلابی و کنشگران با اراده و همراهی که دولت انجام داد قانون جوانی جمعیت تصویب و در آبان ۱۴۰۰ ابلاغ شد؛ بر اساس پیش بینی‌ها هزینه‌ای برای اجرای آن در نظر گرفته شد تا آن کار جامع انجام شود. بنابراین اجرای این مهم نیازمند عددی قریب به ۲۴ همت بود که به دلیل شرایط بودجه‌ای کشور و مسائل مختلف در سال ۱۴۰۰ که هیچ، اما در سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۲ همت به این مساله تخصیص داده شد و تصویب شد که امسال این رقم تخصیص داده شود اما متأسفانه در فرآیندهای مختلف این عدد به حدود ۲ همت رسید.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه بیان داشت: در پیگیری‌های اخیر و در گفت و گوهایی که صورت گرفت متأسفانه این عدد در حوزه فرهنگ مورد توجه قرار نگرفته است و طبق شنیده‌ها و رفت و برگشت‌هایی که با مجموعه برنامه بودجه صورت گرفت گفته شد اولویت‌های ما زیر ساختی است و مسائل فرهنگی اولویت ندارد؛ این در حالی است که همه کارشناسان و نظر سنجی‌های مردمی و افکار سنجی‌ها و بیانات مقام معظم رهبری و بر اساس مبنا آن چیزی که در حوزه کارشناسی مشخص است آن است که اصلی‌ترین مساله در این حوزه جوان سازی جمعیت مساله فرهنگی و باز کردن گره ذهنی و ضرورت فرهنگ سازی است که در قانون هم متعدد به آن پرداخته و در بخش‌های مختلف به آن توجه شده است به گونه‌ای که دستگاه‌های فرهنگی را موظف به انجام فعالیت‌هایی کرده است. اما متأسفانه این نگاه که در سازمان برنامه و بودجه وجود دارد نمی‌دانیم بر اساس چه مبنایی و پیش بینی صورت می‌گیرد. افرادی آنجا حضور دارند که اساساً به فعالیت‌های فرهنگی معتقد نیستند و نمی‌دانیم مبنایی دچار مشکل هستند یا در اقدام و اجرا چنین نگاهی دارند.

همچنین بخوانید:
برگزاری سیزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی

وی گفت: ما این دولت را دولت انقلابی، خدمت گذار و معتقد به نظام و مسائل می‌دانیم بر همین اساس توقع داریم نظامات برنامه و بودجه کشور را طوری سامان دهی کنند که به پیشبرد فعالیت‌های فرهنگی کمک کند متأسفانه امروز در این عرصه ما دچار مشکلاتی هستیم در سازمان تبلیغات و حوزه هنری در زمینه جوان سازی جمعیت به ساخت فیلم، تولید سریال، تولید مجموعه‌ای از تولیدات رسانه‌ای، اقدام و از ظرفیت هیأت‌ها، تشکل‌های دینی، و… که در حوزه فرهنگی فعال بودند در تحقق این هدف بهره برده است و کارهای مختلفی در حوزه افکارسنجی و تولید محتوا شکل گرفت.

عزت زمانی عنوان کرد: بر اساس آن چیزی که دوستان وعده داده بودند که در این حوزه یاری کنند و آن بودجه را به دست ما برسانند اما علی رغم شرایطی که داریم و می‌دانیم که شرایط بودجه به چه صورت است متأسفانه این مبالغ به دست ما نرسیده است از ریاست جمهوری که این دستور را دادند تشکر می‌کنیم و به برادران خودمان در سازمان برنامه و بودجه کشور که به یک معنا تصمیم گیر در حوزه تخصصی نیستند توصیه می‌کنیم بر اساس همان چیزی که در حوزه تخصصی تقسیم و پیش بینی شده و لحاظ کردند باید تصمیم بگیرید لذا این نگاه بسته و عدم توجه به حوزه فرهنگی ضربات سهمگینی را به کشور خواهد زد و خواهش ما از دوستان این است همت کنند، تلاش کنند و کمک کنند بتوانیم در این مسیر گام برداریم.

معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های فرهنگی اولویت‌های متعدد بسیاری دارند و در ده‌ها موضوع مورد خطاب هستند اما اگر قرار باشد این حوزه‌های پشتیبانی مالی به آنها توجه نشود ما گرفتار مسائلی خواهیم شد. اینکه دوستان اعلام می‌کنند مسائل زیر ساختی اولویت دارد این کاملاً یک تصور اشتباه است که هم اعتراض خود را اعلام می‌کنیم و هم به آنان توجه می‌دهیم که در حوزه کارشناسی و تخصصی و نظراتشان دقت کنند تا گرفتار این مصائب نشویم.

برچسب‌ها:, , , , , , ,