دعا باعث رفع کدورت های اجتماعی و همدلی بیشتر می شود

دعا باعث رفع کدورت های اجتماعی و همدلی بیشتر می شود
اسفند 21, 1401
34 بازدید

علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دعا باعث رفع کدورت های اجتماعی شده و همدلی اقشار مختلف را به ارمغان می آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری جشنواره بین المللی بزرگداشت شیخ عباس قمی و نکوداشت یکصدمین سالگرد تالیف مفاتح الجنان در معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست علیرضا معاف معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ارتباط دعا و امید چیزی است که جامعه ما بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارد. یأس زدایی و اهمیت به مثبت نگری در جامعه چیزی است که به آن نیازمندیم. این مهم با سخنرانی و حرف زدن ایجاد نمی شود وباید در وجود فرد شکل بگیرد. یکی از مقوله های امیدآفرینی اتصال به دعاست.

معاف ادامه داد: دعا برای ما نقش راهبردی داشته و ما را به منبع اتصال بی نهایت می رساند. کسانی که با دعا مانوس هستند امیدوار بوده و می توانند در جامعه اثر گذار باشند. در گام دوم انقلاب و در ۴۰ سال دوم ما بیانیه دوم را سرفصل کار خود قرار دادیم که این مسئله باعث امیدآفرینی می شود. مفاتح الجنان کتابی عمومی است. بعد از قرآن هیچ کتابی چنین مرجع نیست. مفاتیح حکایت از روحیه اجتهادی و تبیینی شیخ عباس قمی دارد. مردم علاوه بر مراجعه ظاهری به مفاتیح باید مضامین و مفاهیم مترقی موجود در این کتاب بیش از گذشته توجه کنند.

معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: موسسه پیام غدیر مفاتیح هایی برای دانش آموزان، دانشجویان ودیگر اقشار و اصناف تهیه دیدند. این کتاب شریف آغازش با قرآن است که اتصال به قرآن را نشان می دهد. بشر امروزه به اتصال به آسمان بیش از گذشته نیاز دارد و این کتاب، آبی است که تشنه را سیراب می کند. امروز مراسم های دعا در کشور ما پررونق است که این امر از موفقیت ها و نشانه های پیروزی انقلاب اسلامی و دین مدار بودن مردم است.

همچنین بخوانید:
مصیبت های امروز جوامع دوری از اصول دینی و احکام قرآن است

معاف افزود: دعا باعث رفع کدورت های اجتماعی شده و همدلی اقشار مختلف را به ارمغان می آورد. بر همین اساس این جشنواره سرفصل های خوبی برای پژوهش از سوی دانشگاه علوم قرآن و حدیث پیشنهاد شده که ما می توانیم بسیاری از مسائل حاکمیتی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را با مراجعه به این ۴ کتاب حل کنیم.

رئیس سی امین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: در نمایشگاه بین المللی قرآن امسال در کنار فعالیت هایی که برای نهج البلاغه و صحیفه سجادیه خواهیم داشت کتاب مفاتیح را نیز در دستور کار قرار داده ایم. همچنین در خردادماه صدمین سال تالیف این کتاب را با برگزاری همایشی بین المللی ارج خواهیم نهاد. مسئله ما مراجعه مردم به مفاهیم مندرج در این کتاب است که باید به مدارس، رسانه ها و فضای مجازی انتقال یابد.

سپس حامد منیری از شکل گیری دبیرخانه نکوداشت شیخ عباس قمی مولف مفاتیح الجنان در اداره کل تبلیغ و ترویج معاونت خبر داد.

همچنین بعد از آن نیز مدیر موسسه پیام غدیر به ارائه این جشنواره پرداخت و گفت: در این جشنواره که نهم خردادماه ۱۴۰۲ در حرم عبدالعظیم حسنی(ع) و سالن همایش های صدا و سیما برگزار می شود. چاپ مفاتیح شماره گذاری عمومی، چاپ مفاتیح دانش آموزی، چاپ مفاتیح دانشجویی، چاپ کتاب دعا برای گروه دبستانی، چاپ مقالات علمی با موضوع دعا و زیارت، چاپ خاطرات معلمین از مجالس دعا و تاثیر آن بر روی دانش آموزان، چاپ خاطرات دانش آموزان، چاپ خاطرات کتاب عباس قمی و چاپ روش شناسی مفاتیح الجنان برای جوان پسند کردن موضوعات آن از مهمترین عناوینی است که در این همایش به آن پرداخته می شود.

وی گفت: در بعد بین المللی پویشی برای دعاخوانی نیز برگزار خواهد شد و این جشنواره در دو رشته علمی، پژوهشی و آواها و نغمات برگزار می شود.

برچسب‌ها:, , , , ,