از سامانه تلفنی ندای قرآن ۱۴۴۰ تا برپایی کارگاه هنر تلاوت قرآن

از سامانه تلفنی ندای قرآن ۱۴۴۰ تا برپایی کارگاه هنر تلاوت قرآن
اسفند 23, 1401
27 بازدید

فرهنگسرای قرآن در سالی که گذشت میزبان بیش از سه میلیون نفر از شهروندان شهر تهران به‌صورت حضوری و غیر حضوری (مجازی) در قالب خدمات برنامه‌ای، کتابخانه‌ای، آموزشی، نمایشگاهی، اجتماعی بود.

خبرگزاری مهر-گروه دین و اندیشه- سمانه نوری زاده قصری: فرهنگسرای قرآن سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران سال ۱۴۰۱ را با ظرفیت‌ها، زیبایی‌ها، موفقیت‌ها و یا ضعف‌ها و ناکامی‌های احتمالی در حالی پشت سر می‌گذارد که با توجه به تنوع مخاطبان، برنامه‌ها و خدمات خود، توانسته‌است میزبان بیش از سه میلیون نفر از شهروندان شهر تهران به‌صورت حضوری و غیر حضوری (مجازی) در قالب خدمات برنامه‌ای، کتابخانه‌ای، آموزشی، نمایشگاهی، اجتماعی، ورزشی و تفریحی بود.

تعداد ۱۱۸ عنوان برنامه و ۴۸۹ اجرا، شامل برنامه‌های محله‌ای، منطقه‌ای برای شهروندان در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران اجرا شده است.

تعداد ۹۳۵ نفر از شهروندان در ۱۱۴ عنوان دوره‌های آموزشی برگزار شده، شرکت کرده‌اند. فرهنگسرای قرآن دارای ۶ فضای آموزشی (کلاس) به مساحت ۳۰۰ مترمربع با ظرفیت ۱۵۰ صندلی است. این مر کز در حوزه آموزش علوم قرآنی از ۵ استاد بین المللی و ۱۵ استاد مجرب جهت آموزش بهره گرفته است.

نگارخانه هدی طراحی و اجرای ۱۷ عنوان برنامه و ۴۷ اجرا را به صورت مجازی در قالب فتو کیلیپ، پادکست، عکس نوشته به عهده داشته است.

همچنین این کتابخانه‌با دارا بودن تعداد. ۳۰۲۸۵. نسخه کتاب، در سال ۱۴۰۱ تعداد ۵۵۰۷ کتاب به شهروندان عضو امانت داده است. در مجموع تعداد مخاطبینی که در سال ۱۴۰۱ بصورت حضوری از کتابخاته استفاده به عمل آورده اند ۵۷۵ نفر بوده است.

این کتابخانه دارای یک سال قرائت به مساحت ۱۶۰ متر مربع با ظرفیت ۶۶ صندلی مطالعه است که بخش تخصصی کتابهای قرآنی، این کتابخانه را از سایر کتابخانه های شهر تهران متمایز نموده و فضای مناسبی را برای قرآن پژوهان مهیا می‌نماید.

سالن فرهنگ‌سرای قران در سال ۱۴۰۱ با اجرای ۳۲ برنامه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پذیرای مهمانان برنامه‌ها بود. این فرهنگسرا دارای ۳ کانون فعال با ۵۰۰ نفر عضو است که در اجرای ۲۵ برنامه (با رویکرد مردمی و کمک‌های جهادی ومومنانه) مشارکت داشته‌اند.

کارگاه هنر تلاوت

کارگاه آموزشی صوت ولحن در سطح بسیار پیشرفته است که توسط استاد برجسته وممتاز وبین المللی احمد ابوالقاسمی و بهمراه دو استاد دیگر اداره می‌شود. مخاطبین این برنامه از سراسر کشور واستانها وشهرهای مختلف کشور مثل: تهران، کرج، تبریز، بوشهر، اهواز و … هستند که برخی سالیان سال است از این کارگاه بهره مند هستند وبرخی به تازگی به عضویت این کارگاه تخصصی درآمده اند. این جلسه روزهای سه شنبه هرهفته ازساعت ۱۶ تا ۲۰ اجرا شده و فقط در سه فصل تعداد ۳۰ جلسه اجرا داشته است.

عمری با قرآن

بیستمین همایش تجلیل از پیشکسوتان قرآنی شهر تهران با عنوان «عمری با قرآن» ۹ اردیبهشت‌ماه با حضور جامعه قرآنی شهر تهران وبا تجلیل از پنج پیشکسوت قرآنی شهر تهران در رشته‌های مختلف علوم قرآنی قرائت، داوری مسابقات، مدیریت امور قرآنی، تدریس و هنر اساتید حسین اخوان اقدم، یوسف افراش، محمدحسین محمدزاده، محمدرضا مسیب زاده و محسن علی اکبری در سالن هدی فرهنگسرای قرآن برگزار شد.

پنجمین دوره مسابقات قرآنی سراج

این دوره از مسابقات سراج با داوری آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره به صورت غیرحضوری برگزار شد. این مسابقات رقابت بین اعضای جلسات قرآن شهر تهران است. در این دوره از مسابقات که تنها در رشته قرائت قرآن کریم و در دو مقطع سنی زیر ۱۶ و بالای ۱۶ سال برگزار شد، تعداد ۳۲۰ تلاوت قرآن به دبیرخانه جشنواره ارسال شد ومرحله مقدماتی توسط گروه داوران و با نظارت سعید رحمانی داوری شد. از این مرحله ۱۲۰ اثر برگزیده به مرحله نهایی راه یافت و در نهایت با حضور داوران مجرب کشوری در بخش برادران اساتیدی چون علی اکبر حنیفی، محمدرضا پورزرگری، سعید رحمانی، مجید زکی لو و مسئول کمیته فنی رضا عبدی حافظ قرآن کریم و همچنین در بخش خواهران با حضور استاد محبوبه کاتب به عنوان داور اصلی این تلاوت‌ها داوری شده و نفرات برتر را انتخاب شدند.

همچنین بخوانید:
برگزیدگان چهل و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن مشخص شدند

سامانه تلفنی ندای قرآن ۱۴۴۰

سامانه ندای قرآن بصورت تلفن گویای ۱۴۴۰ با ۳۶ خط آنالوگ به ارائه خدمات قرآنی از قبیل: قرائت، ترتیل، ترجمه و… با صدای قاریان و مفسران و مترجمان نام آشنای جهان اسلام می‌پردازد. این برنامه از حدود ۲۰ سال قبل شروع شده و بصورت ۲۴ ساعته در خدمت شهروندان و سایر هموطنان عزیز کشور است. این سامانه متوسط بیش از یک میلیون و پانصد هزار تماس تلفنی دارد.

شانزدهمین دوره مسابقات کشوری امام علی (ع)

فرهنگسرای قرآن با مشارکت مؤسسه قرآنی امام علی بن ابیطالب (ع) مرحله اول شانزدهمین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم را با نام شریف این امام همام برگزار نمود.

این مسابقات کشوری از تاریخ ۱۲ تا ۲۱ آذر ماه از ساعت هفت و سی دقیقه صبح تا نوزده و سی دقیقه در فرهنگسرای قرآن با برنامه ریزی مقدماتی مؤسسه قرآنی فوق و شرکت بیش از ۱۴۰۰۰ داوطلب انجام پذیرفت و نو جوانان و جوانان دختر و پسر در رده‌های سنی زیر ۱۸ و بالای ۱۸ سال در رشته‌های حفظ، مفاهیم، ترتیل و تحقیق توانایی‌های خود در حضور داوران ممتاز بین المللی کشور به رقابت پرداختند. مر حله نهایی این مسابقات در دی ماه سال جاری در فرهنگسرای قرآن با حضور برگزیدگان مرحله مقدماتی برگزار شد.

برگزاری مسابقات قرآنی مشکات ویژه پایتخت کشورهای اسلامی

این مسابقات در آذرماه ۱۴۰۱ در سالن حبل المتین فرهنگسرای قر آن برگزار شد. با توجه به شرایط ناپایدار حاصل از کرونا برنامه به صورت مجازی برگزار شد و ۲۰۰ نفر شرکت کننده مسابقه که ازپایتخت های ۲۰ کشور مختلف اسلامی بودند به صورت ویدئویی (مجازی) در برنامه شرکت کردند و با نظارت داوران حاضر در برنامه در سه روز متوالی توانایی‌های خود را در عرصه‌های حفظ (جز سی) حفظ کامل و رشته قرائت قرآن کریم به مسابقه گذاشتند. پس از بررسی‌های داوران در این دورشته در بخش بانوان و آقایان (نوجوان و جوان) برندگان مشخص شدند جوایز آنها از طریق مؤسسه مشکات اهدا شد.

حضور استاد آرزم و گروه هم آوایان

فرهنگسرای قرآن پس از ماه مبارک رمضان میزبان تمرین و اجرای گروه بین المللی سرود و تواشیح (هم آوایان اهل بیت (ع) بصورت هفتگی با اجرا و سر پرستی استاد آرزم بوده است.

همچنین تمرین و اجرای گروه تواشیح رایه الزهرا سلام الله علیها بصورت هفتگی در فرهنگسرای قرآن با اجرا و سر پرستی آقای همتیار انجام می‌شود.

تنفس صبح

این برنامه به مناسبت ماه مبارک رمضان و در قالب برنامه فراگیر ابلاغی معاونت محترم فرهنگی سازمان و بسته برنامه برآستان جانان، به دبیری فرهنگسرای قرآن در مراکز ۲۲ گانه سازمان و فرهنگسرای خانواده (۲۳ اجرا) از تاریخ ۱۴ فروردین تا ۱۱ اردیبهشت ماه در مساجد منتخب این مراکز بر اساس زمان بندی تدوین شده برگزار شد. برای هر مسجد طبق هماهنگی‌ها قاری درجه یک، مجری و گروه تواشیح در نظرگرفته شد که طبق زمان بندی در مساجد حضور پیدا کرده واز ساعت ۱۸ الی ۲۱ (با نظر هیأت امنای مساجد و در نظر گرفتن شرایط هر مسجد) به اجرای برنامه شامل تلاوت قرآن مجید و اجرای سرودها و آواهای مذهبی در قالب تواشیح پرداختند.

دوست من نماز

برنامه جشن تکلیف دختران مکلف ۹ ساله با مشارکت مدارس تهران و با هدف آموزش نماز و احکام دین و آموزش حجاب با استفاده از زبان هنر در قالب برنامه شاد و آموزنده و باحضور اساتید قرآنی و کارشناسان نماز و گروه هنری مجرب در مکان معنوی فرهنگسرای قرآن از سال ۱۳۸۱ تا کنون برگزار شده که متوسط سالیانه بیش از ۱۰۰۰۰ دانش آموز در این برنامه شرکت می‌کنند.

برچسب‌ها:, , ,