همایش «فقه معاصر» در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد

همایش «فقه معاصر» در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد
آذر 27, 1401
111 بازدید

همزمان با هفته پژوهش همایش «فقه معاصر» باحضور آیت الله فاضل لنکرانی، اساتید، پژوهشگران، اندیشمندان و نخبگان و طلاب حوزه علمیه قم درسالن فقاهت مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزارشد.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با هفته پژوهش همایش «فقه معاصر» با حضور آیت الله فاضل لنکرانی، اساتید، پژوهشگران، اندیشمندان و نخبگان و طلاب حوزه علمیه قم در سالن فقاهت مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد.

بر اساس این گزارش، آیت‌الله حسینی بوشهری در این همایش با تاکید بر اینکه تعیین زمان برای فقه معاصر غیرممکن است، گفت: فقه معاصر مثل یک رودخانه سیالی است، که بزرگان ما نسبت به زمان خود با هر مسئله‌ای مواجه شدند و مطابق با آن مسئله پاسخ دادند.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: فقه متناسب با نیازهای زمان به معنای فقه معاصر است و این فقه حتی در زمان پیامبر و امامان معصوم (ع) نیز بوده و به طورکلی مربوط به همه اعصار و زمان‌ها می‌باشد، ما باید بنابر شرایط زمان خود، فقه معاصر و موضوع‌های مورد نیاز را بررسی کنیم.

وی با اشاره به موضوع پژوهش خاطرنشان کرد: پژوهش از کارهای مهمی است که بزرگان حوزه به آن توجه خاصی داشتند و طلبه‌ها باید این کار را با مطالعه و ژرف‌اندیشی، انجام دهند.

حسینی بوشهری بیان داشت: تطورات و تغییر موضوع‌ها در گذشته نسبت به دوران فعلی کمتر بوده، از این رو فقه یک حالت ایستایی داشته، اگر مطلبی را مطرح می‌کردند، برای امسال و سال‌های بعد هم بوده، گاهی اوقات یک زمان طولانی فقه معاصر آن مجموعه بوده، ولی امروز تطور ما ساعت به ساعت و ثانیه به ثانیه و لحظه به لحظه است، بنابراین حوزه علمیه باید برای هر زمان، ساعت و لحظه مانند یک سرباز در حالت آماده‌باش باشد.

امام جمعه قم گفت: چون هر فرد در جامعه با مسائل فقهی سر و کار دارد، آمادگی همیشگی حوزه ضروری است، ما مدعی برقراری نظام‌اسلامی و اداره جهان برای بسترسازی ظهور امام زمان (عج) هستیم.

باید مکتب اهل بیت (ع) را به عرصه بین‌الملل منتقل کنیم

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه بیان داشت: باید مکتب اهل بیت (ع) را به عرصه بین‌الملل منتقل کنیم، این مسائل فقه معاصر مربوط به همه افراد جامعه است.

همچنین بخوانید:
رجوی یک مارکسیست را امام جماعت زندانیان کرده بود

در ادامه حجت‌الاسلام سید جواد حسینی خواه معاون پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) گفت: گروه‌های پژوهشی این مرکز در فعالیت مربوط به تولید علم با طرح‌های پژوهشی، در سال گذشته ۱۹ طرح را آغاز کردند که تدوین برخی از آنها پایان یافته است.معاون پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) گفت: پژوهشگران، ۲۵ مقاله را در نشریه‌های علمی پژوهشی منتشر کرده‌اند و در مجموع ۲۴ نشست و کرسی علمی نیز برگزار شده‌است.

وی با اشاره به برگزاری ۱۱ نشست به صورت مشترک با سایر مؤسسه‌های علمی اظهار کرد: در مجتمع علمی ائمه‌اطهار چهار نشریه علمی از قبیل دو فصلنامه مطالعات فقه سیاهت و مطالعات تطبیقی اندیشه دینی چاپ می‌شود و ۲ نشریه دیگر از جمله نشریه فلسفه و نشریه فقاهت نیز در مراحل گرفتن مجوز است.

حسینی خواه در ادامه با ذکر اینکه در این مرکز فقهی برنامه‌های پژوهشی در ۲ دوره سطح و خارج به صورت منسجم دنبال می‌شود گفت: برای کل دوره‌های سطح و خارج، در پنج ساحت آموزش مهارت‌ها، توانمندسازی، استعدادسنجی، استعدادشناسی و فرهنگ‌سازی پژوهشی و ایجاد فضای رقابت، دستیاری پژوهش و میزهای پژوهشی برنامه‌ریزی شده‌است.

معاون پژوهش مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) با اشاره به اینکه بیش از ۳۵ عنوان کتاب پیرامون فقه تخصصی و معاصر در سال قبل چاپ شد گفت: ۲۰ عنوان کتاب نیز در فرآیند نشر قرار دارد که بعد از طی مراحل، منتشر خواهد شد، سالیانه در یکی از حوزه‌های تخصصی فقه در حیطه جهان اسلام فراخوان می‌دهیم، و کتاب‌ها و پژوهش‌هایی که مکتوب و چاپ شده، مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد.

برچسب‌ها:, , , , ,